fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cywilizacja

Badacze: Jeszcze 6,6 mln lat temu ludzie nie różnili się od szympansów

stock.adobe.com
Liczba mutacji genetycznych u ludzi jest znacznie mniejsza niż u naszych najbliższych krewnych - innych gatunków zaliczanych do człowiekowatych (hominidae) - wskazują badania opisane w magazynie "Nature Ecology & Evolution".

Duńscy naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus i ogrodu zoologicznego w Kopenhadze dokonali sekwencjonowania genów szympansów, goryli i orangutanów i porównali wyniki takiego sekwencjonowania z podobnymi badaniami ludzkiego DNA.

- Przez ostatnich sześć lat przeprowadzono kilka dużych badań z udziałem ludzi, mieliśmy zatem szeroką wiedzę na temat liczby nowych mutacji, które pojawiają się co roku u ludzi - mówi Soren Besenbacher, główny autor badania z Uniwersytetu w Aarhus. - Do teraz, jednakże, nie było dobrych szacunków dotyczących liczby mutacji u naszych najbliższych krewnych wśród naczelnych - dodaje.

Badając goryle, szympansy i orangutany badacze mogli ustalić jak wiele mutacji genetycznych zachodzi w ich populacjach co roku. Z ich badań wynika, że roczna liczba mutacji u ludzi jest o ok. jedną trzecią mniejsza niż u innych człowiekowatych.

Jakie płyną z tego wnioski? Nowe ustalenia potrafią lepiej ustalić kiedy pod względem ewolucyjnym rozeszły się ścieżki ludzi i innych człowiekowatych. Skoro goryle, szympansy i orangutany doświadczają częstszych mutacji genów niż ludzie, różnice genetyczne między naszymi gatunkami pojawiają się szybciej w związku z czym zmieniają się szacunki co do tego kiedy żył wspólny przodek wszystkich tych gatunków.

"Współczynnik corocznych mutacji jest kluczowy dla nastrojenia zegara molekularnego, który pozwoli ustalić ważne wydarzenia ewolucyjne w życiu przodków człowieka, w tym moment rozejścia się naszych dróg z innymi człowiekowatymi" - podkreślają autorzy badania w artykule.

Szacunki poczynione przez duńskich naukowców wskazują, że ścieżki ludzi i szympansów rozeszły się ok. 6,6 mln lat temu, a ludzi i orangutanów - 15,9 mln lat temu. Dotychczas szacowano, że moment rozejścia się tych ścieżek miał miejsce - odpowiednio 15 i 35 mln lat temu.

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA