fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Szczepionka Moderny z wysoką skutecznością u nastolatków

AFP
Firma Moderna poinformowała, że jej szczepionka przeciw COVID-19 jest w 96 procentach skuteczna wśród młodzieży w wieku od 12 do 17 lat.

Badania kliniczne przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych. Dwie trzecie z 3235 uczestników otrzymało szczepionkę, pozostali placebo.

Firma ogłosiła skuteczność szczepionki przeciwko COVID-19 na poziomie 96%. "mRNA-1273 (znana także jako szczepionka przeciw COVID-19 Moderny - red.) była ogólnie dobrze tolerowana i jak dotąd nie stwierdzono poważnych zastrzeżeń co do bezpieczeństwa" - przekazała Moderna.

W czasie badań potwierdzono 12 przypadków zakażeń, do których doszło 14 dni po otrzymaniu pierwszej dawki. 

Poinformowano, że skutki uboczne były "łagodne lub umiarkowanie nasilone", najczęściej był to ból w miejscu wstrzyknięcia. Przy drugim zastrzyku, skutki uboczne obejmowały "ból głowy, zmęczenie, bóle mięśniowe i dreszcze", podobne obserwowano u dorosłych.

"Do tej pory nie stwierdzono żadnych poważnych obaw dotyczących bezpieczeństwa" - przekazano.

Moderna prowadzi obecnie rozmowy z organami regulacyjnymi na temat dopuszczenia preparatu dla osób w wieku 12-17 lat. Pfizer i BioNTech złożyły już wnioski o dopuszczenie swojej szczepionki dla 12-15-latków w Stanach Zjednoczonych i Europie. W środę Kanada stała się pierwszym krajem, który zezwolił na szczepionkę Pfizera dla tej grupy wiekowej.

W marcu Moderna rozpoczęła badania swojej szczepionki u dzieci w wieku od sześciu miesięcy do 11 lat.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA