fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus. Testy w Turcji: Szczepionka z Chin nieco mniej skuteczna

Szczepienie na COVID-19
AFP
Szczepionka na COVID-19 chińskiego koncernu Sinovac Biotech chroni skutecznie przed COVID-19 w 83,5 proc. - wynika z trzeciej fazy testów klinicznych przeprowadzonych w Turcji. Wstępnie informowano, że testy w Turcji wykazały, iż szczepionka jest skuteczna w 91,25 proc.

Łącznie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wykryto u 41 uczestników testów z czego 32 to osoby, które otrzymywały placebo - wynika z przebiegu trzeciej fazy testów klinicznych szczepionki w Turcji.

Za osobę zakażoną mimo zaszczepieniu uznawano osobę, u której pojawił się co najmniej jeden symptom COVID-19 i u której wykryto zakażenie pozytywnym wynikiem testu PCR co najmniej 14 dni po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki.

Ponadto testy wykazały, że szczepionka chroniła przed hospitalizacją i ostrym przebiegiem COVID-19 w 100 procentach.

Sześciu uczestników testów trafiło do szpitala z powodu COVID-19 - ale wszystkie te osoby należały do grupy, która otrzymywała placebo.

W czasie testów nie wykryto żadnych poważnych efektów ubocznych szczepień.

Trzecią fazę testów klinicznych szczepionki Sinovac Biotech w Turcji przeprowadzono z udziałem 10 216 uczestników, z czego 6 648 otrzymało szczepionkę (pozostali otrzymywali placebo).

Szczepionkę CoronaVac firmy Sinovac, którą zatwierdzono do użycia już po wstępnych wynikach testów, otrzymało już ponad 7 mln osób w Turcji. Ponad 2 mln osób otrzymały dwie dawki szczepionki.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA