fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Badanie: Szczepionka Pfizer/BioNTech skuteczna na brytyjski wariant koronawirusa

Szczepionka Pfizer i Biontech
Fotorzepa/ Marian Zubrzycki
Szczepionka firm BioNTech i Pfizer okazuje się skuteczna przeciwko „brytyjskiemu” wariantowi koronawirusa SARS-CoV-2 - wynika z badań laboratoryjnych, pokazujących, że mutacje zostały zneutralizowane przez przeciwciała we krwi zaszczepionego pacjenta.

Szczep, znany jako B.1.1.7, ma dużą liczbę mutacji, co doprowadziło do obaw, że może ominąć reakcję immunologiczną, wytwarzaną po zaszczepieniu z użyciem preparatu, opracowanego przez BioNTech i Pfizer. Jednak naukowcy z siedziby BioNTech w Moguncji odkryli, że wirus z wszystkimi 17 mutacjami nowego szczepu został zneutralizowany przez przeciwciała we krwi 16 pacjentów. Połowa z nich miała ponad 55 lat.

W dotyczącym badania artykule, który nie został jeszcze zrecenzowany, obie firmy stwierdziły, że „nie ma biologicznie istotnej różnicy w aktywności neutralizacji” szczepu koronawirusa wykrytego w Chinach i wariantu z Wielkiej Brytanii.

Autorzy zastrzegli, że „ciągła ewolucja SARS-Cov-2 wymaga ciągłego monitorowania znaczenia zmian dla utrzymania ochrony przez aktualnie zatwierdzone szczepionki”.

Było to pierwsze takie badanie, mające wykazać, czy opracowywane szczepionki radzą sobie z nowym szczepem. Moderna i AstraZeneca, które dopiero badają swoje szczepionki pod kątem B.1.1.7, oświadczyły wcześniej, że nie spodziewają się, by ich szczepionki okazały się nieskuteczne na nowy wariant. Jednak grupa naukowców z RPA ostrzegła, że szczepionki mogą być mniej skuteczne przeciwko szczepowi 501Y.V2, który wywołał w tym kraju drugą falę zakażeń. Utrzymują oni, że tamtejszy wariant ma dodatkową mutację w kluczowej części białka szczytowego S, znajdującego się na „kolcach”, dzięki którym koronawirus dostaje się do ludzkich komórek.

Źródło: rp.pl/ FT
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA