fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Finlandia: Medyka do pracy "zaprosi" aplikacja

AFP
Fińskie Ministerstwo Pracy i Gospodarki opracowało rejestr ponad 100 tys. pielęgniarek oraz powiązaną z nim aplikację. Dzięki niej można osobę z rejestru zobowiązać do stawienia się do pracy.

Jeśli w związku z sytuacją epidemiczną w Finlandii ponownie zostanie wprowadzona ustawa o gotowości do pracy na wypadek sytuacji nadzwyczajnych, rejestr i obsługująca go aplikacja umożliwią "zaproszenie" i zobowiązanie konkretnej osoby do stawienia się w pracy.

Dotyczy to także "rezerwistów" - wszystkich osób przeszkolonych w różnych dziedzinach medycyny.

Ahti Avikainen, specjalista z Ministerstwa Pracy i Gospodarki, który stworzył rejestr, zastrzegł, że resort nie kontaktował się jeszcze z osobami, które znalazły się w spisie.

Nie spytano ich więc o umiejętności, sytuację życiową czy inne cechy lub możliwe przeszkody w stawieniu się na wezwanie.

W rejestrze znalazły się bowiem również takie osoby, których wezwanie dotyczyć nie może: powyżej 67 roku życia lub opiekunowie dzieci specjalnej troski.

Zbieranie informacji miało służyć zapewnieniu adekwatnej obsady stanowisk w służbie zdrowia, tak aby niedobór pracowników medycznych spowodowany pandemią nie zagrażał ludzkiemu życiu.

Rozporządzenie zakłada m.in., że pracownicy służby zdrowia - lekarze, dentyści, pielęgniarki, pielęgniarki laboratoryjne, fizjoterapeuci, radiolodzy, farmaceuci czy ratownicy medyczni, ale także studenci zaawansowani w nauce oraz emeryci do 67 r.ż. - będą mogli być  zobowiązani do pracy dwa razy po dwa tygodnie.

Ustawa o sytuacji nadzwyczajnej obowiązywała w Finlandii od połowy marca do połowy czerwca. Od tej pory rząd starał się zwalczać koronawirusa za pomocą zwykłych przepisów.

Źródło: hs.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA