fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus. W 2021 roku testy szczepionek na COVID z udziałem dzieci?

Szczepienie dziecka
Adobe Stock
Testy szczepionek na COVID-19 z udziałem dzieci mających mniej niż 12 lat mogą rozpocząć się na początku 2021 roku - oświadczył dr Francis Collins, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia USA, w rozmowie z CNN.

Collins podkreślił, że takie testy są konieczne, ponieważ jak dotąd eksperymentalne szczepionki na COVID-19 podawano jedynie nieletnim mającym więcej niż 12 lat.

- Będziemy chcieli, wkrótce po początku roku, sprawdzić czy szczepionki te sprawdzają się u młodszych dzieci, ponieważ wiemy, że mogą się one zakażać i być źródłem zakażeń - podkreślił.

- Więc jest to kolejny poziom testów, które muszą być wykonane w ramach testów szczepionki, aby być pewnym, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna w tej grupie (wiekowej) - wyjaśnił Collins.

Zarówno szczepionka koncernu Pfizer i firmy BioNTech, jak i szczepionka koncernu Moderna, były w ramach testów podawane dzieciom mającym więcej niż 12 lat.

Koncerny Pfizer i Moderna złożyły już wnioski do Federalnej Agencji Żywności i Leków o zatwierdzenie do użycia, w sytuacjach nadzwyczajnych, ich eksperymentalnych szczepionek przeciw COVID-19, które pomyślnie przeszły trzecią fazę testów klinicznych.

Oczekuje się, że szczepionki te zostaną zatwierdzone do użycia jeszcze w grudniu - szczepienia przeciw COVID-19 miałyby rozpocząć się w Stanach Zjednoczonych przed końcem 2020 roku.

W pierwszej kolejności w USA szczepieni mają być pracownicy ochrony zdrowia i pensjonariusze domów opieki społecznej oraz ich opiekunowie.

2 grudnia pierwszym krajem na świecie, który zatwierdził szczepionkę Pfizera do powszechnego użycia, została Wielka Brytania.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA