fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Szczepienia na COVID w Afryce. Cel? 60 proc. zaszczepionych w 3 lata

Szkoła w RPA
AFP
Afryka stawia sobie za cel wyszczepienie przeciw COVID-19 60 proc. mieszkańców kontynentu w ciągu następnych 2-3 lat - informuje John Nkengasong, dyrektor Afrykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób.

W Afryce mieszka obecnie ok. 1,3 mld osób. Na kontynencie tym wykryto jak dotąd ponad 2,2 mln potwierdzonych wynikami testów zakażeń koronawirusem - choć rzeczywista liczba zakażeń, w związku z małą liczbą testów przeprowadzanych w wielu krajach, może być znacznie wyższa.

W USA i Europie szczepienia na COVID-19 mają rozpocząć się w ciągu kilku tygodni - wnioski o rejestracje swoich szczepionek złożyły już koncern Pfizer i firma BioNTech oraz koncern Moderna. Szczepionka Pfizera została już zatwierdzona do użycia w Wielkiej Brytanii - szczepienia z jej użyciem mają zacząć się w przyszłym tygodniu.

Afrykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób szacują jednak, że w Afryce szczepienia przeciw COVID-19 zaczną się najwcześniej w połowie 2021 roku.

Nkengasong podkreślił, że aby szczepienia odniosły efekt w ciągu 2-3 lat zaszczepić musi się 60 proc. mieszkańców Afryki.

- Jeśli to potrwa cztery czy pięć lat, wówczas wirus stanie się endemiczny w naszych społeczeństwach - ostrzegł (COVID stanie się chorobą trwale obecną w Afryce - red.).

Nkengasong przyznał, że w Afryce trzeba się będzie uporać z problemami natury logistycznej - w tym m.in. koniecznością przechowywania szczepionek w niskich temperaturach (szczepionkę Pfizera trzeba przechowywać w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza).

- Mamy czas od teraz do stycznia-lutego, aby wzmocnić siłę naszego systemu - zaznaczył Nkengasong.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA