fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Rekordowo dużo nowych zakażeń koronawirusem we Włoszech

We Włoszech obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Na zdjęciu: osoby w maseczkach na placu w Mediolanie
AFP
W ciągu doby we Włoszech testy wykazały obecność SARS-CoV-2 u kolejnych 11 705 osób - podał miejscowy resort zdrowia. To najwyższa dobowa liczba nowych przypadków koronawirusa od początku epidemii w tym kraju.

Poprzedni rekord został ustanowiony dzień wcześniej. Wówczas włoskie ministerstwo zdrowia informowało o 10 925 nowych zakażeniach.

Od soboty najwięcej nowych przypadków odnotowano w Lombardii (2 975), Kampanii (1 376), Lacjum (1 198) i Piemoncie (1 123).

Czytaj także: Całkowita blokada? Władze Czech czekają z decyzją

W skali kraju odsetek testów na SARS-CoV-2 dających wynik dodatni wzrósł do 8 proc.

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarło 69 osób zakażonych koronawirusem - to o 22 przypadki śmiertelne więcej niż poprzedniego dnia, ale znacznie mniej niż w wiosennym szczycie epidemii, gdy dobowa liczba zgonów przekraczała 900.

Według oficjalnych danych, od początku epidemii we Włoszech zmarły 36 543 osoby zakażone koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl / Corriere della Sera
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA