fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Premier wciela w życie postulaty Rzeczpospolitej

Prof. dr hab. Andrzej Horban jest krajowym konsultantem w dziedzinie chorób zakaźnych
Fotorzepa, Piotr Guzik
Prof. Andrzej Horban: Wydaje się, że po raz pierwszy decydenci zaczęli koordynować swoje działania z zakaźnikami i specjalistami chorób zakaźnych. Mamy tylko tyle czasu, ile potrzeba, aby doszło do 20 tysięcy zakażeń dziennie. Oby do tego nie doszło.

Premier Mateusz Morawiecki powołał dzisiaj na swojego głównego doradcę ds. pandemii prof. Andrzeja Horbana, konsultanta krajowego ds. chorób zakaźnych. Postulat taki przedstawiła przed kilkoma dniami "Rzeczpospolita.

Udało się nam porozmawiać z nim chwilę po nominacji.

-  Sytuacja jest w tej chwili taka, że o ile obostrzenia będą przestrzegane, system powinien wytrzymać napór chorych przy ilości zakażeń do 10  tysięcy dziennie.  W tej chwili  szykujemy się jednak na najgorszy  scenariusz - czyli  20 tysięcy zakażeń dziennie - czego dzisiejszy  system nie wytrzyma - mówi prof. Andrzej Horban.

- To czym się teraz zajmujemy, to pilne przekształcenie w każdym starym województwie (49 województw) przynajmniej jednego szpitala w szpital dedykowany pacjentom z COVID-19 oraz wsparcie tego systemu częścią szpitali powiatowych i resortowych. Przy jednoczesnym zapewnieniu normalnego funkcjonowania pozostałych szpitali, które mają zajmować się leczeniem wszystkich innych schorzeń - dodał.

 

Źródło: rp.pl;
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA