fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Brytyjski generał: Rosja dezinformuje o szczepionkach na COVID

English: U.S. Army photo by Elizabeth Fraser / Arlington National Cemetery / released / Public domain
Rosja próbuje zdestabilizować inne państwa przez rozsiewanie dezinformacji na temat szczepionek przeciwko koronawirusowi, które są udostępniane na mediach społecznościowych - ostrzega gen. Nick Carter, szef sztabu obrony Wielkiej Brytanii.

Zdaniem gen. Cartera taktyka propagandowa będąca realizacją strategii "politycznej sztuki wojennej" agresywnie stosowana przez Pekin i Moskwę ma "podważyć spójność" państw Zachodu.

Szef sztabu obrony Wielkiej Brytanii oskarżył "autokratycznych rywali" o "manipulowanie środowiskiem informacyjnym", aby wykorzystać kryzys związany z pandemią koronawirusa do osiągania strategicznych zysków. Gen. Carter mówił o tym w czasie przemówienia na forum think tanku Policy Exchange.

Według szefa sztabu obrony Wielkiej Brytanii "dezinformacyjne narracje" są projektowane tak, aby "przesiąkać" do grup w mediach społecznościowych, na których gromadzą się antyszczepionkowcy.

Jako przykład takiej dezinformacji gen. Carter podał pogłoski rozpowszechniane na stronach prorosyjskich separatystów na Ukrainie, z których wynikało, że Amerykanie testowali szczepionkę na COVID-19 na ukraińskich ochotnikach, z których niektórzy zmarli.

Takich prób nigdy nie prowadzono, ale dezinformacja rozpowszechniła się w kilku językach - w tym trafiła na grupy antyszczepionkowców w Australii.

- Celem Chin i Rosji jest wygrać bez pójścia na wojnę: osiągnąć ich cele poprzez złamanie naszej siły woli, wykorzystywać ataki, które nie wywołają wojennej odpowiedzi - ostrzegał gen. Carter.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA