fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Premier i prezydent w maseczce? 82,8 proc. Polaków: Tak

AFP
"Czy Pani/Pana zdaniem przedstawiciele władz (premier, prezydent, ministrowie) powinni pojawiać się w miejscach publicznych w maskach?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl

W związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce w kraju obowiązuje nakaz zasłaniania nosa w miejscach publicznych znajdujących się pod dachem (sklepach, urzędach, środkach transportu publicznego). Ponadto maski powinny być noszone w miejscach, w których nie da się zachować dystansu społecznego (obecnie zalecane jest utrzymywanie odległości 1,5 metra od drugiej osoby).

Między 16 kwietnia a 30 maja w Polsce obowiązywał powszechny nakaz noszenia masek po wyjściu z domu. Taki nakaz ma być obecnie przywracany w powiatach, które Ministerstwo Zdrowia będzie określać jako "czerwone" - chodzi o powiaty, w których liczba wykrytych zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców przekracza 12.

Ponadto Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że od 1 września osoby, które - z różnych względów medycznych - nie mogą nosić maski, będą musiały przedstawić odpowiednie zaświadczenie od lekarza.

Resort zdrowia i eksperci ds. ochrony zdrowia wielokrotnie apelowali o noszenie masek w celu spowolnienia tempa rozprzestrzenia się epidemii koronawirusa - wirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową i aerozolową a noszenie masek może chronić m.in. przed rozprzestrzenianiem wirusa przez osoby zakażone, u których infekcja przebiega bezobjawowo lub skąpoobjawowo przez co nie są one świadome tego, iż są zakażone.

W związku z tymi apelami dziennikarze wielokrotnie pytali polityków czy - aby dać przykład Polakom - przedstawiciele władz (premier, prezydent, ministrowie) nie powinni pojawiać się w miejscach publicznych w maseczkach.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany przez "Dziennik Gazetę Prawną" o to, dlaczego premier nie pojawia się publicznie w maseczce odpowiedział pytaniem: "Czy premier miałby ją nosić np. na wolnym powietrzu, podczas któregoś ze służbowych wyjazdów? Zostałby zaraz oskarżony o nadmierną demonstrację".

Z kolei prezydent Andrzej Duda pytany w Krakowie o to dlaczego podczas spotkań z wyborcami nie nosi maseczki odparł: "Jesteśmy póki co na otwartej przestrzeni, na wolnym powietrzu. Oczywiście apeluję o zachowanie dystansu i jeżeli ktoś może, to oczywiście też zachęcam do noszenia maseczek. Natomiast nie każdy może, nie każdy lubi, a jesteśmy na wolnym powietrzu".

W rozmowie z Polsat News prezydent przyznał też, że sam "nie lubi chodzić w maseczce".

Tymczasem w piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu w Polsce 809 zakażeń koronawirusem w ciągu minionej doby - to największy dobowy wzrost liczby zakażonych koronawirusem od początku epidemii.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy więc czy - ich zdaniem -  przedstawiciele władz (premier, prezydent, ministrowie) powinni pojawiać się w miejscach publicznych w maskach.

Na tak zadane pytanie "tak" odpowiedziało 82,8 proc. respondentów.

"Nie" odpowiedziało 8 proc. ankietowanych.

Zdania w tej kwestii nie ma 9,2 proc. respondentów.

- Noszenie masek przez przedstawicieli władz w miejscach publicznych popiera 85% kobiet i 80% mężczyzn. Zasłanianie ust i nosa przez występujących publicznie polityków za słuszne uważają częściej respondenci z miast liczących od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców (89%) i nieco mniejszy odsetek badanych posiadających wykształcenie średnie. Biorąc pod uwagę wiek respondentów noszenie masek przez rządzących najchętniej popierają osoby do 24 roku życia (86%) - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak, wiceprezes zarządu agencji badawczej SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 4.08-5.08.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA