fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Chiny

Chiny: Nie będziemy tolerować dążenia Tajwanu do niepodległości

Chiński bombowiec H-6
http://www.mod.go.jp/js/Press/press2015/press_pdf/p20151127_02.pdf, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons
- Nigdy nie będziemy tolerować prób dążenia do niepodległości lub interwencji w sprawy Tajwanu sił zagranicznych, więc musimy odpowiadać zdecydowanie na te działania - tak Ma Xiaoguang, rzecznik chińskiego Biura ds. Tajwanu odpowiedział na pytanie czy pojawienie się we wtorek 28 chińskich samolotów wojskowych w strefie identyfikacji obrony przeciwlotniczej Tajwanu było spowodowane oświadczeniem po szczycie grupy G-7.

Państwa G-7 wydały oświadczenie, w którym podkreślają wagę pokoju i stabilności w rejonie Cieśniny Tajwańskiej. Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka i traktują sprawy związane z wyspą jako wewnętrzną sprawę Chin.

We wtorek, dwa dni po oświadczeniu G-7, w strefie identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu pojawiło się 28 chińskich samolotów wojskowych - m.in. myśliwców i bombowców zdolnych do przenoszenia ładunków atomowych. Było to największe wtargnięcie chińskiego lotnictwa do strefy identyfikacji obrony powietrznej wyspy od roku, gdy chińskie samoloty zaczęły regularnie pojawiać się w tej strefie.

Pekin podkreślał wielokrotnie, że czerwoną linią jest dla niego dążenie do ogłoszenia formalnej niepodległości przez Tajwan.

Chińskie samoloty w strefie identyfikacji obrony przeciwlotniczej Tajwanu pojawiły się tego samego dnia, gdy grupa uderzeniowa lotniskowca USA USS Ronald Reagan wpłynęła na wody Morza Południowochińskiego.

Przedstawiciel amerykańskiej administracji, cytowany przez agencję Reutera ocenia, że Chiny wysłały w ten sposób "wiadomość USA".

- Chcą, aby Stany Zjednoczone zauważyły ich możliwości (działania militarnego - red.) - stwierdził.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA