fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Chiny

Hongkong: Dwa miliony szczepionek Pfizera do utylizacji?

AFP
Jeśli w Hongkongu nie wzrośnie znacząco liczba chętnych do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi, nawet 2 miliony szczepionek Pfizer/BioNTech mogą zostać zutylizowane. W sierpniu tracą ważność.

Władze liczącego 7,5 mln obywateli Hong Kongu zakupiły 7,5 mln dawek szczepionek firm Pfizer/BioNTech i chińskiego Sonovaca.

Mimo to dotychczas zaledwie 14 proc. obywateli otrzymało dwie dawki.

Za trzy miesiące, w sierpniu, pierwsza partia dostarczonych do Hong Kongu szczepionek Pfizera straci ważność. Jeśli nie zostaną wykorzystane, będą musiały być zutylizowane. To dotyczy dwóch milionów dawek.

- Nie można ich używać po upływie terminu ważności, a lokalne centra szczepień BioNTech, zgodnie z obecnymi założeniami, przestaną działać z końćem września - powiedział w radiu RTHK Thomas Tsang, były kontroler Centrum Ochrony Zdrowia.

Tsang ocenił, że "to po prostu nie w porządku", że Hongkong dysponuje tak ogromnymi zapasami i istnieje groźba, że nie zostaną wykorzystane, podczas gdy reszta świata "walczy o szczepionki".

Najlepszym przykładem na nikłe zainteresowanie szczepieniami w Hongkongu jest fakt, że nawet wśród personelu medycznego zaszczepionych jest zaledwie 30 procent pracowników.

Niektórzy lokalni politycy sugerują, że w obliczu groźby utylizacji szczepionek, powinny one być eksportowane do krajów, które są w potrzebie.

Komentatorzy uważają, że dzieje się tak z powodu znacznego spadku zaufania społecznego do władz Hongkongu, który to spadek nastąpił po brutalnym stłumieniu prodemokratycznych protestów w 2019 roku.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA