fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Chiny

Tajwan rozpoczął budowę nowych okrętów podwodnych

Inauguracja budowy okrętów podwodnych na Tajwanie
AFP
Prezydent Tsai Ing-wen wzięła udział w uroczystej inauguracji budowy ośmiu nowych okrętów podwodnych własnego projektu, by wzmocnić obronność wyspy, którą Chiny uważają za zbuntowaną prowincję. Pekin nigdy nie wyrzekł się przywrócenia siłą suwerenności nad Tajwanem.

Obecnie Tajwan dysponuje czterema okrętami podwodnymi, w tym dwoma z czasów II wojny światowej.

Ceremonia inauguracji budowy nowych okrętów odbyła się w porcie Kaohsiung. Prezydent Tsai nazwała budowę nowych okrętów "historycznym kamieniem milowym" dla zdolności obronych Tajwanu w związku z "różnymi wyzwaniami i wątpliwościami".

- Budowa symbolizuje silną wolę Tajwanu okazywaną wobec świata do obrony swojej suwerenności - podkreśliła prezydent wyspy. W uroczystości brał udział Brent Christensen, który pełni rolę faktycznego ambasadora USA na Tajwanie (formalnie USA nie utrzymują stosunków dyplomatycznych z Tajwanem).

- Okręty podwodne są ważnym sprzętem (...) służącym odstraszaniu wrogich okrętów od otaczania Tajwanu - dodała prezydent.

W 2018 roku amerykański rząd dał zielone światło amerykańskim firmom na udział w programie budowy nowych tajwańskich okrętów podwodnych. Nie jest jednak jasne jakie firmy z USA są zaangażowane w budowę.

Pierwszy z ośmiu okrętów podwodnych ma wejść do służby w 2025 roku.

Tsai Ing-wen uczyniła z rozwoju nowoczesnych systemów uzbrojenia tajwańskiej produkcji priorytetem swojej administracji. Obecnie większość nowoczesnego uzbrojenia Tajwan pozyskuje z USA. \

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA