fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zielona Wyspa broni się przed wielkim zastrzykiem gotówki

Bloomberg
Apple, na żądanie Komisji Europejskiej, zapłaci Irlandii 13 mld euro zaległych podatków, choć rząd w Dublinie tych pieniędzy nie chce.

Do wpłaty wspomnianych 13 mld euro na konta irlandzkiego fiskusa ma dojść w pierwszych miesiącach 2018 r. Apple spełnia w ten sposób orzeczenie Komisji Europejskiej, która uznała w zeszłym roku, że ten koncern dostał od Irlandii nielegalną pomoc publiczną. Tą nielegalną pomocą były ulgi podatkowe przyznane Apple'owi na podstawie specjalnego porozumienia z rządem Irlandii. Ten gigant branży IT miał wykorzystywać swoją irlandzką filię, by unikać płacenia podatków w innych krajach Europy. W Irlandii płacił CIT według efektywnej stawki wynoszącej zaledwie 1 proc., czyli o wiele niższej od oficjalnej irlandzkiej stawki tego podatku wynoszącej 12,5 proc. KE uznała więc, że Apple musi zapłacić Irlandii podatki, których uniknął dzięki specjalnemu porozumieniu.

Rząd Republiki Irlandii nie zgadza się jednak z wyrokiem Komisji Europejskiej i walczy przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej o to, by nie musiał przyjmować zaległych podatków od Ap...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA