fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Ten kraj ma najtajniejszy budżet w całej Europie

Ministerstwo Finansów Rosyjskiej Federacji
Fotorzepa/Urszula Lesman
Jedna piąta budżetu Rosji będzie od nowego roku tajna. Kreml utajni przed społeczeństwem wydatki na wojsko, służbę bezpieczeństwa, policję.

Kreml chce radykalnie zwiększyć niedostępną dla opinii publicznej część trzyletniego budżetu federacji. Według projektu budżetu na lata 2020-2022 opublikowanego przez resort finansów, utajnione wydatki państwa w 2020 r wyniosą 3,323 bln rubli (ok. 200 mld zł), informuje finanz.ru.

Oznacza to, że przy całym budżecie 19,5 bln rubli, ponad 17 proc. czyli co szósty publiczny rubel będzie wydany na cele ukryte przed obywatelami federacji. Z roku na rok niejawny kawałek budżetowego tortu będzie rósł. Za dwa lata do 18,7 proc. a w 2022 r. przekroczy 20 proc. sięgając kwoty 4,489 bln rubli (280 mld zł).

W ciągu trzech lat jawne i tajne wydatki na bezpieczeństwo i obronność się sięgną 7,14 bln rubli. To 2,2 raza więcej aniżeli Kreml wyda na wsparcie gospodarki; 7 razy więcej aniżeli na ochronę zdrowia, 8 razy więcej aniżeli dostanie edukacji i 16 razy więcej niż Rosja wyda na ochronę przyrody.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA