fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Nasze finanse publiczne mniej przejrzyste

123rf.com
Polska spadła aż o 8 pozycji w najnowszym rankingu jawności i przejrzystości budżetowej. Wyprzedzają nas Gruzja, Meksyk, Rumunia a nawet Rosja.

W najnowszej, szóstej edycji raportu dotyczącego jawności i transparentności budżetowej na świecie (Open Budget Survey 2017) ukazały się wyniki badań prowadzonych w grupie 115 krajów. Stworzone na ich podstawie rankingi służą kompleksowej ocenie narodowych systemów finansów publicznych z punktu widzenia trzech kluczowych wymiarów: transparentności procedur budżetowych, zakresu społecznej partycypacji oraz jakości instytucjonalnego nadzoru nad wydatkowaniem publicznych środków.

Czołowe miejsca w obecnym rankingu transparentności budżetowej (Open Budget Index) uzyskały Nowa Zelandia, Republika Południowej Afryki, Szwecja i Norwegia. Polska, z 59 punktami, uplasowała się na 30 miejscu kwalifikując się do grupy krajów zapewniających ograniczony dostęp do informacji budżetowej.

W rankingu wyprzedziły nas np.: Gruzja, Meksyk, Rumunia czy Rosja. W porównaniu do poprzedniej edycji, nasz kraj spadł w rankingu o 8 miejsc i zarazem wypadł z grupy krajów o dość dobrym poziomie jawności i przejrzystości procedur budżetowych. Nieznaczne wahania w otrzymywanej punktacji między poszczególnymi edycjami należy tłumaczyć przede wszystkim modyfikacjami metody badawczej.

Polska osiągnęła dobry wynik (82 pkt./100) w zakresie oceny jakości instytucjonalnego nadzoru nad wydatkowaniem publicznych środków. Z kolei w ocenie zakresu społecznej partycypacji w procesach budżetowych zdobyła jedynie 24 punkty.

W rekomendacjach zaleca się Polsce m.in. opracowywanie i publikację budżetu obywatelskiego (tzw. Citizens Budget - przystępnej dla obywateli wersję budżetu); publikację półrocznych sprawozdań z wykonania budżetu, dokonanie szeregu modyfikacji procedur budżetowych skutkujących większą spójnością dokumentacji budżetowej, oraz podjęcie działań na rzecz zwiększenia zakresu społecznej partycypacji w procedurach budżetowych.

Open Budget Survey (OBS) to międzynarodowy program badawczy mający na celu dokonywanie kompleksowej oceny narodowych systemów zarządzania finansami publicznymi z punktu widzenia kryteriów przejrzystości i angażowania obywateli w procesy budżetowe.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA