fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Pierwszy od lat deficyt w Niemczech

Angela Merkel
AFP
Pandemia spowodowała, że w 2020 r. Niemcy zanotowały deficyt sektora finansów publicznych 189,2 mld euro, pierwszy od 2013 r. i najwyższy od czasu zjednoczenia kraju — podał urząd statystyczny.

Wydatki wzrosły o 12,1 proc. do 1,7 bln euro, bo rząd używał wszystkiego, czego mógł dla zmniejszenia skutków ograniczeń, natomiast przychody z podatków zmalały o 3,5 proc. do 1,5 bln euro. Wzrost wydatków utrzyma się, minister finansów Olaf Scholz obiecał w marcu zrobienie wszystkiego, co konieczne, aby umożliwić gospodarce kraju wyjście ze spadku wywołanego przez koronawirusa. Dotychczas zmarło ponad 77 tys. ludzi, gospodarka mocno odczuła skutki pandemii, ale okazała się bardziej odporna od oczekiwań wielu specjalistów, częściowo dzięki nadal dużemu popytowi na eksport produkcji do Chin — pisze Reuter.

Władze walczą z trzecią falą zachorowań, wiele firm i lokali będzie zamknięte w kwietniu, ale liczba osób zatrudnionych w skróconym wymiarze godzin zmalała w marcu do 2,7 mln z 2,9 mln, zwłaszcza w przemyśle, który korzysta z dużego eksportu — stwierdził instytut Ifo. Rok temu z tego mechanizmu pomocy (Kurzarbeit) skorzystało 6 mln ludzi, ich liczba malała stale od drugiego lockdownu ogłoszonego w listopadzie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA