fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Yellen rozważa nowy podatek bijący w inwestorów giełdowych

Janet Yellen, nominowana na stanowisko Sekretarza Skarbu USA
AFP
Janet Yellen, nominowana na stanowisko Sekretarza Skarbu USA powiedziała, że rozważyłaby opodatkowanie niezrealizowanych zysków kapitałowych – dowiedział się Reuters.

Niezrealizowane zyski kapitałowe odnoszą się do teoretycznego wzrostu wartości aktywów posiadanych przez inwestora. Obecnie w USA – podobnie jak w Polsce – inwestorzy płacą podatek od zrealizowanych zysków. Odprowadzają daninę dopiero wtedy, kiedy sprzedają posiadane walory z zyskiem.

Możliwość opodatkowania niezrealizowanych zysków została po raz pierwszy poruszona przez senatora Ron Wyden, który prawdopodobnie zostanie przewodniczącym senackiej Komisji Finansów.

Janet Yellen, nominowana przez prezydenta Joe Bidena na szefa Departamentu Skarbu, powiedziała, że rozważy taką propozycję zwiększenia dochodów rządu – wynika z informacji Reutersa. Ta uwaga została wygłoszona podczas jej przesłuchania przed senacką Komisją Finansów.

Informacja ta wywołała poruszenie na Wall Street.

- Myślę, że to uderzyłoby w sentyment rynkowy. Oczywiście bycie inwestorem byłoby mniej atrakcyjne - powiedział Howard Marks, miliarder i współzałożyciel Oaktree Capital.

Specjaliści zastanawiają się co działoby się, gdyby inwestorzy posiadali niezrealizowaną stratę. - Otrzymujesz wtedy zwrot pieniędzy? - pyta Marks.

Janet Yellen rozważa również inne sposoby na zwiększenie dochodów rządu, które prawdopodobnie uderzyłyby w inwestorów i zamożnych Amerykanów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA