fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Postępuje cyfryzacja procesu budowlanego w Polsce

Stosowanie narzędzi BIM w branży budowlano-inwestycyjnej zaleca krajom członkowskim Unia Europejska
materiały prasowe
Ruszył projekt Ministerstwa Rozwoju promujący rozwiązania typu Building Information Modeling (BIM).
Celem projektu zainaugurowanego 13 listopada jest upowszechnienie elementów technologii Building Information Modeling na polskim rynku nieruchomości. Technologia ta opiera się na elektronicznym zapisie wiedzy i danych dotyczących obiektu budowlanego. Rozwiązania promowane przez Ministerstwo Rozwoju są użyteczne m.in. przy planowaniu, projektowaniu, budowie i późniejszym użytkowaniu nieruchomości.
– Projekt z pewnością będzie stanowił duży krok na drodze do upowszechnienia BIM w procesie inwestycyjno-budowlanym. Na przykładach wielu krajów bardziej zaawansowanych w wykorzystaniu BIM niż Polska widać, że na jednostkach publicznych spoczywa ciężar propagowania tej metodyki – mówi Aleksandra Majchrzak-Kucharska z Departamentu Komunikacji Ministerstwa Rozwoju.
Stosowanie narzędzi BIM zaleca krajom członkowskim Unia Europejska, dlatego ministerialny projekt będzie realizowany we współpracy z Komisją Europejską. W ramach prowadzonych ogólnopolskich konsultacji w 2020 roku organizowane będą spotkania z zainteresowanymi: inwestorami, projektantami, architektami, jednostkami publicznymi i generalnymi wykonawcami.
Warsztaty będą skierowane zarówno do osób zaznajomionych z podstawami cyfryzacji procesu budowlanego, jak i do wszystkich, którzy dotychczas nie mieli styczności z BIM.

Skok technologiczny

– W najbliższym czasie BIM całkowicie zastąpi tradycyjne metody realizacji inwestycji budowlanych. Dlatego wprowadzanie nowych technologii to już nie tylko wybór, ale też konieczność – podkreśla Krzysztof Adach, trener technologii BIM z firmy CADACH.
Według niektórych szacunków na świecie z tej technologii korzysta już 300 tys. firm projektowych. Prym wiodą spółki ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, a także krajów azjatyckich. W USA w ciągu ostatnich sześciu lat na wdrożenie technologii BIM zdecydowało się ponad 70 proc. projektantów.
– W Polsce z tego rozwiązania korzystają na razie tylko niektórzy, często są to największe biura projektowe, dobrze prosperujący deweloperzy i prężne firmy wykonawcze – relacjonuje Adach.
Tymczasem, jak przekonuje ekspert, narzędzia cyfryzacji budowy są dla każdej firmy z branży ogromnym skokiem w rozwoju. Wdrożenie BIM jest przy tym procesem rozłożonym w czasie i nigdy nie następuje z dnia na dzień. – Zwykle wprowadzenie nowych technologii BIM nie ogranicza się tylko do zmiany sprzętu i oprogramowania, lecz wymaga przeorganizowania całego biura, które do tej pory pracowało w sposób tradycyjny. Cały ten proces wymaga cierpliwości. Podczas szkoleń radzimy, aby firmy nie zmieniały się nagle i od razu w całości, lecz powoli, stopniowo, reformując tylko pewne działy – wskazuje Adach.
Wśród największych zalet BIM wymienia się dziś: oszczędność czasu związaną z tworzeniem nowych nieruchomości, większą kontrolę nad procesem budowy, pogłębioną precyzję i analizę, a przy tym ograniczenie do minimum ryzyka błędu w pomiarach. Wprowadzenie technologii BIM przynajmniej w teorii powinno przynosić maksymalną optymalizację wydatków i w konsekwencji generować duże oszczędności, należy jednak pamiętać, że każda inwestycja w technologiczne zmiany wymaga nakładów finansowych – szczególnie na początkowym etapie. Wydatki na cyfryzację związane są chociażby z zakupem licencji na nowe oprogramowanie czy wykupieniem szkoleń dla kadry pracowniczej.

Czynnik ludzki

Korzystający już z technologii BIM polscy projektanci chwalą sobie możliwość łatwiejszej kooperacji i komunikacji z inwestorem, wielkim atutem jest też według nich przedstawianie całego procesu budowy w sposób atrakcyjny graficznie, zwykle jako symulacji budowy w 3D, ostatnio również w 6D, a nawet 7D. Obrazowanie i modelowanie BIM, oparte na pozyskanych danych i dokładnej analizie wszystkich informacji, przydaje się także urbanistom w planowaniu miast.
– Już od kilku lat zbieramy w Łodzi dane na temat śródmieścia. Zgromadzone informacje wykorzystujemy przy tworzeniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i koordynowaniu procesów rewitalizacji – mówi Mariusz Stępniewski z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi. – Wykorzystując w samorządzie BIM, kładziemy nacisk na przestrzenie publiczne – dodaje Stępniewski.
Projekt Ministerstwa Rozwoju promujący rozwiązania BIM wydaje się w Polsce wyjątkowo potrzebny. – Branża budowlana w kraju, a przynajmniej pewna jej część, opiera się wprowadzaniu nowych rozwiązań informatycznych. Często słyszy się przy tym narzekania, że nowe technologie i innowacje są zbyt drogie, a przecież BIM ma w założeniu optymalizować koszta i skracać termin wykonania inwestycji, czyli oszczędzać czas i pieniądze – ocenia Maciej Kujawski, architekt specjalizujący się od 2008 roku we wprowadzaniu rozwiązań BIM.
– Czynnik ekonomiczny jest według mnie drugorzędny, natomiast pierwszorzędnym problemem jest czynnik ludzki. Brakuje w naszym kraju skutecznej współpracy między wszystkimi podmiotami uczestniczącymi w procesie inwestycyjnym. Tworzą się natomiast różne frakcje i podgrupy, każdy chce wprowadzać własne standardy, zamiast stosować się do wspólnych norm, wprowadzanych cyklicznie na świecie, zwykle pisanych w języku angielskim i nietłumaczonych na polski – twierdzi Kujawski. I dodaje: – Cyfryzacja procesu budowlanego jest jednak konieczna. Wprowadzenie BIM z pewnością będzie dla Polski korzystne.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA