fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

UE gotowa na dalsze kroki ws. brexitu

AFP
UE jest gotowa, by podjąć kolejne kroki ws. brexitu w związku z wynikiem wyborów w Wielkiej Brytanii - oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Torysi pod wodzą Johnsona szli do wyborów pod hasłem dokończenia brexitu. Zdecydowane zwycięstwo Partii Konserwatywnej oznacza, że Wielka Brytania najprawdopodobniej wyjdzie z UE do 31 stycznia na podstawie umowy brexitowej wynegocjowanej w Brukseli przez obecnego premiera.

Michel, wypowiadając się po ogłoszeniu wyników badania exit poll zapewnił, że 27 państw UE zachowa "jedność" w kolejnej fazie rozmów z Brytyjczykami na temat brexitu.

- Jesteśmy gotowi na kolejne kroki. Zobaczymy, czy będzie możliwe, by brytyjski parlament przyjął umowę o wyjściu z UE (Withdrawal Agreement) - stwierdził przewodniczący Rady Europejskiej.

- Jeśli tak się stanie, jesteśmy gotowi na kolejne kroki. Będziemy pracować, aby zagwarantować jedność państw Europy, zagwarantować transparentność i utrzymać bliską współpracę z Wielką Brytanią - zapewnił Michel.

Szefowa KE Ursula von der Leyen stwierdziła z kolei, że UE poczeka na oficjalne wyniki wyborów, a następnie będzie chciała potwierdzenia od premiera Wielkiej Brytanii na temat dalszych kroków ws. brexitu.

- Jesteśmy gotowi na niezbędne negocjacje - dodała.

Przywódcy państw UE mają rozmawiać o brexicie w piątek popołudniu, na zakończenie trwającego szczytu Unii w Brukseli.

Tymczasem premier Holandii, Mark Rutte stwierdził, że o ile wyniki wyborów na Wyspach wskazują, że brexit może posunąć się naprzód, to wynegocjowanie porozumienia o wolnym handlu między UE a Wielką Brytanią do 2020 roku może być "dość dużym wyzwaniem, biorąc pod uwagę krótki czas" jaki mają na to obie strony. Jak dodał państwa UE muszą najpierw ustalić wspólne stanowisko ws. tych negocjacji.

Źródło: Politico.eu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA