fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Donald Tusk: Brak porozumienia nie będzie naszą decyzją

Donald Tusk
AFP
- Konsultuję się z przywódcami Unii Europejskiej w sprawie odpowiedzi na brytyjski wniosek o przedłużenie artykułu 50. Powinniśmy być przygotowani na każdy scenariusz. Premierowi Johnsonowi powiedziałem jasno: brak porozumienia ws. brexitu nie będzie naszą decyzją - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Szef Rady Europejskiej swoje wystąpienie rozpoczął od przypomnienia, że RE potępiła jednostronne działania wojskowe Turcji w północno-wschodniej Syrii.

- Nikogo nie zwiedzie tzw. zawieszenie broni. Turcja musi na stałe zakończyć działania wojskowe, wycofać swoje siły i przestrzegać międzynarodowego prawa humanitarnego. Każde inne działanie oznacza niedopuszczalne ludzkie cierpienie, zwycięstwo Państwa Islamskiego i poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w Europie - powiedział Tusk.

Dalsza część dotyczyła sytuacji wokół wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. - Rada Europejska zatwierdziła porozumienie osiągnięte przez naszego negocjatora i rząd premiera Johnsona. Jak państwo wiedzą, opiera się ono na porozumieniu, które uzgodniliśmy z poprzednim rządem. Zmiany dotyczą protokołu w sprawie Irlandii i Irlandii Północnej, wcześniej znanego jako "backstop" - powiedział.

- Sytuacja jest dość złożona w związku z wydarzeniami, które miały miejsce w weekend w Wielkiej Brytanii i wnioskiem Wielkiej Brytanii o przedłużenie procesu przewidzianego w art. 50. - dodał.

Tusk poinformował, że konsultuje się w tej sprawie z europejskimi przywódcami i w najbliższych dniach zostanie podjęta decyzja. 

Wynik tych konsultacji będzie w dużym stopniu zależał od tego, co zdecyduje parlament brytyjski. Powinniśmy być przygotowani na każdy scenariusz. Jedna rzecz musi być jasna: jak powiedziałem w sobotę premierowi Johnsonowi, brak porozumienia nigdy nie będzie naszą decyzją.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA