fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Brexit: W wielkiej Brytanii Nie zabraknie papieru toaletowego. Może brakować owoców

AFP
Po twardym brexicie w Wielkiej Brytanie prawdopodobnie nie zabraknie podstawowych produktów takich jak papier toaletowy. Właściciele supermarketów ostrzegają jednak, że mogą pojawić się braki w dostawach niektórych owoców i warzyw, a ceny pozostałych mogą wzrosnąć.

Brytyjski rząd zażądał, aby supermarkety przygotowywały się na potencjalny brak umowy handlowej w przypadku twardego brexitu. Jednym z rozwiązań ma być składowanie żywności, jednak szefowie supermarketów twierdzą, że przechowywanie świeżej żywności przed dłuższy czas jest praktycznie niemożliwe, a kliencie mogą nie dostać w sklepach wszystkich produktów.

Steve Murrells, Dyrektor Generalny Co-operative Group poinformował, że firma zagwarantowała sobie dodatkową przestrzeń magazynową, jednak spodziewa się niedoborów świeżej żywności i kolejnych podwyżek cen.

- Będziemy gromadzić niezbędne produkty. Wodę, papier toaletowy, puszki z długą datą ważności - zapowiedział.

Murrells uważa, że owoce takie jak jabłka, gruszki, jagody i truskawki mogą być transportowane transportem lotniczym z półkuli południowej, aby uniknąć zatłoczonych portów. Jest to droższe rozwiązanie.

Dostępność warzyw w Wielkiej Brytanii jest również zagrożona, ponieważ Unia Europejska dostarcza około 86% sałaty i 70% pomidorów - zgodnie z danymi British Retail Consortium (BRC).

Premier Boris Johnson zobowiązał się do wyprowadzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej z umową lub bez niej 31 października. Zadeklarował, że nie będzie wnioskował o kolejne przełożenie tej daty.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA