fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Francuska minister: Opoźnienie brexitu warte rozważenia

AFP
- Wniosek Wielkiej Brytanii o opóźnienie wyjścia z Unii Europejskiej byłby "wart rozważenia" - powiedziała w sobotę francuska minister ds. europejskich. Nathalie Loiseau zastrzegła jednak, że projekt porozumienia ws. brexitu, uzgodniony między Londynem a Brukselą i odrzucony przez brytyjski parlament, nie może już być renegocjowany.

- Gdyby rząd brytyjski, poparty przez większość w parlamencie, miałby nowe pomysły na temat przyszłości stosunków między Wielką Brytanią a Unią Europejską (...) i poprosił nas o opóźnienie wyjścia z UE, byłoby ono warte rozważenia - powiedziała Loiseau.

- Opóźnienie nie jest rozwiązaniem, jest środkiem prowadzącym do rozwiązania - zastrzegła minister, podległa szefowi resortu spraw zagranicznych Jean-Yvesowi Le Drianowi.

- Musi powstać nowy i wiarygodny cel polityczny - powiedziała na konferencji prasowej minister, według której "oznacza to, że brytyjski rząd musi zaproponować rozwiązanie, które nie spowoduje ponownego otwarcia negocjacji umowy o wyjściu". - Uzgodniliśmy tę umowę i nie można jej renegocjować - zapowiedziała.

W ubiegłym tygodniu Izba Gmin odrzuciła projekt porozumienia z Unią Europejską o brexicie, który ustaliła z Brukselą premier Theresa May. Po głosowaniu Wielka Brytania pozostaje bez planu przed brexitem, który ma nastąpić 29 marca.

Komentarz Loiseau pojawił się dzień po tym, jak Philip Hammond, brytyjski minister finansów, stwierdził, że według niego Unia Europejska może pójść na kompromis w sprawie brexitu w sposób, który skłoniłby parlamentarzystów w Londynie do poparcia treści porozumienia.

W poniedziałek Nathalie Loiseau ma odwiedzić Polskę.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA