fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Izba Gmin pyta rząd: Co z relacjami ze Szwajcarią po brexicie?

123RF
Rząd musi sprecyzować jak po brexicie będą wyglądać relacje Wielkiej Brytanii ze Szwajcarią i innymi państwami, które nie są członkami UE - przekonuje przewodniczący Komitetu ds. Handlu Zagranicznego Izby Gmin, Angus MacNeil z Szkockiej Partii Narodowej.

W ubiegłym miesiącu sekretarz ds. handlu zagranicznego Liam Fox ogłosił zawarcie porozumienia, które pozwoli brytyjskim i szwajcarskim firmom swobodnie handlować ze sobą po brexicie.

Jednak - zdaniem MacNeila - "najbardziej podstawowe pytania" dotyczące relacji Wielkiej Brytanii ze Szwajcarią po brexicie pozostają bez odpowiedzi.

Rząd przekonuje, że porozumienie ze Szwajcarią odpowiada "obecnym rozwiązaniom na tyle, na ile to możliwe". Umowa handlowa ze Szwajcarią zawarta przez brytyjski rząd ma wejść w życie w styczniu 2021 roku, albo 29 marca tego roku, jeśli dojdzie do tzw. twardego brexitu.

Szwajcaria, która nie jest członkiem UE, jest jednak członkiem europejskiego jednolitego rynku.

MacNeil w liście do Foxa domaga się wyjaśnienia, jak dokładnie będą kształtować się relacje handlowe ze Szwajcarią po brexicie i czy umowa pozwala brytyjskim firmom nadal handlować ze Szwajcarią "na takiej samej podstawie jak obecnie".

MacNeil zwraca uwagę, że Szwajcaria jest nie tylko członkiem jednolitego rynku, ale również przyjęła wiele unijnych przepisów, zapewnia też swobodny przepływ osób między Szwajcarią i Unią.

"Czy przepisy o swobodnym przepływie osób też są częścią porozumienia (zawartego ze Szwajcarią)?" - pyta MacNeil.

Polityk SNP pyta też o to, czy Wielka Brytania zaimplementuje którąś z 39 pozostałych umów zawartych przez UE z państwami spoza UE.

Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską 29 marca.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA