fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Danuta Walewska: Alarm dla biopaliw

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Nowelizacja przepisów dotyczących udziału energii odnawialnej w transporcie uderzy w przedsiębiorców, którzy już zainwestowali w przystosowanie swojej działalności do unijnej dyrektywy. Ustawodawca znowu okazuje się nieprzewidywalny.

Sejm pracuje nad ustawą, która wbrew unijnej dyrektywie doprowadzi do zmniejszenia zużycia biopaliw i biokomponentów – alarmują Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej.

To powód do poważnego zaniepokojenia. Nie tylko stajemy po raz kolejny w kolizji z unijnymi przepisami, ale też nowelizacja mocno uderzy w przedsiębiorców, którzy wierząc w przewidywalność obowiązujących przepisów (zgodnych z tym, co obowiązuje w UE), zainwestowali setki milionów złotych, stawiając na ekologię.

Sprawa jest pilna, ponieważ Polska, tak samo jak pozostałe kraje Wspólnoty, jest zobowiązana do zapewnienia 10-procentowego udziału energii odnawialnej w transporcie już w 2020 r. Wiadomo było, że dochodzenie do tego udziału biopaliw ma być stopniowe i np. w roku 2018 wynieść 7,5 proc. Tymczasem nowelizacja ustawy umożliwi zredukowanie wskaźnika do 6,45 proc. Do tego przedsiębiorcy nie będą musieli zastosować się w pełni do tych wymogów, bo jeżeli wpłacą odpowiednią kwotę na Narodowy Fundusz...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA