fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Leki na raka znad Wisły

123RF
Biotechnologia już pomaga podnieść konkurencyjność polskiej gospodarki.

Do badań klinicznych w USA został niedawno dopuszczony lek krakowskiej Selvity stosowany w terapii białaczki szpikowej. Podobne badania nad lekiem na chłoniaka kończy właśnie Mabion. Kilka dni temu firma podpisała umowę na sprzedaż leku na rynku europejskim.

To tylko kilka dowodów na to, że Polska powoli staje się biotechnologicznym zagłębiem regionu. Nad innowacyjnymi lekami pracują też Adamed, Celon Pharma czy Pharmena, a polskie firmy produkują również unikalne w skali światowej urządzenia telemedyczne. Medicalgorithmics oferuje urządzenie do zdalnego monitorowania zaburzeń pracy serca. Około 90 proc. przychodów spółki pochodzi z wymagającego rynku amerykańskiego. Z kolei Braster miesiąc temu wystartował ze sprzedażą urządzenia do domowej diagnostyki raka piersi. Jest to jedyny na świecie tego typu produkt. Firma przygotowuje się teraz do globalnej ekspansji.

Rozwój innowacyjnej gospodarki daje nadzieję na wyrwanie się Polski z tzw. pułapki średniego wzrostu. Tym bardziej że widać już pierwsze objawy spowolnienia. Kilka dni temu GUS podał, że w III kwartale polska gospodarka urosła w ujęciu rocznym jedynie o 2,5 proc., dużo mniej od oczekiwań.

– Wydaje się, że tym, czym dla poprzedniego pokolenia była branża elektroniczno-informatyczna, dla następnego pokolenia będzie branża biotechnologiczna – mówi Wojciech Białek, główny analityk CDM Pekao. – W tym sektorze trwa rewolucja naukowa, dzięki której powstają innowacyjne produkty, np. w bioinżynierii czy genetyce. Efekty kilkuletnich prac naukowców są już widoczne i namacalne – dodaje.

Na dobre perspektywy branży ma wpływ też starzejące się społeczeństwo, bo wiele z osiągnięć biotechnologicznych odpowiada właśnie na jego potrzeby.

Jest nadzieja, że podobnym tropem pójdą firmy z innych branż. Od początku 2017 r. firmy będą mogły odliczać od podstawy opodatkowania 30 do 50 proc. kosztów przeznaczonych na innowacje, co powinno pobudzić tego typu inwestycje.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA