fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Niemiecka wyszukiwarka chce wykupić las, by ocalić go przed wycięciem

Kopalnia węgla brunatnego w Hambach
Adobe Stock
Koncern RWE chce wyciąć pierwotny las pod wydobycie węgla. Właściciel eko-wyszukiwarki oferuje milion euro za ostatnie 200 hektarów lasu.

Niemiecki koncern RWE chce pod koniec miesiąca rozpocząć wycinkę lasu Hambach. Celem wycinki jest rozbudowa odkrywkowej kopalni węgla. Tymczasem pojawiają się wątpliwości, czy faktycznie wycinka drzew jest konieczna a potęguje je fakt, że jest to ostatni fragment lasu, który zdaniem ekologów jest w tym rejonie od 12 tysięcy lat. Na pewno można w nim znaleźć drzewa liczące sobie kilkaset lat, ale trudno jest potwierdzić, że obszar ten jest nieprzerwanie zalesiony tak długi okres.

Ocalenie ostatnich 200 hektarów zaproponowała firma Ecosia GmBH, do której należy Ecosia.org, ekologiczna wyszukiwarka. Firma większość swoich zysków z reklam przy wynikach wyszukiwania przeznacza na sadzenie drzew, więc ocalenie lasu Hambach byłoby jak najbardziej zgodne z jej misją. Firma chwali się, że zasadziła już ponad 25 milionów drzew. A za las Hambach oferuje koncernowi RWE milion euro (za 200 ha). Ofertę przedstawił w klipie umieszczonym w serwisie YouTube Wolfgang Oels z zarządu Ecosia GmBH.

Czy kopalnia pochłonie las Hambach
Stock Adobe

Szefowa PR Ecosii, Jacey Bingler wyraziła nadzieję, że organizacje społeczne pomogą podnieść ofertę za las i tym samym pomogą w społecznym wykupieniu ziemi. Las jest zagrożony wycięciem tak długo, jak długo należy do RWE.

Problemem nie jest jednak tylko kwota oferty. RWE kupiło obszar lasu Hambach 40 lat temu i od tamtego czasu funkcjonuje tam kopalnia węgla brunatnego zaopatrująca elektrownię. Zachowanie lasu wyklucza dalszą ekspansję kopalni, której węgiel zapewnia produkcję 15 proc. energii elektrycznej w Nadrenii Północnej-Westfalii. Po jednej stronie mamy więc argumenty ekologiczne, a po drugiej ekonomiczne.

Oferta zakupu lasu ma być ważna do końca miesiąca.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA