fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Oxfam: Polska na szczycie rankingu za wydatki socjalne

Fotorzepa/Marta Bogacz
Organizacja Oxfam opublikowała nowy ranking państw dotyczący walki z nierównościami. Polska znalazła się na jego szczycie pod względem wydatków socjalnych.

Autorzy rankingu "Indeksu zaangażowania w zmniejszanie nierówności" (Commitment to Reducing Inequality Index), w którym sklasyfikowano 157 państw, brali pod uwagę: wydatki społeczne (na edukację, służbę zdrowia i świadczenia socjalne jako proc. wszystkich wydatków i jako proc. PKB), opodatkowanie (na ile jest progresywne, jaki proc. PKB stanowią wpływy z podatków i na ile skutecznie państwo walczy z unikaniem opodatkowania) oraz prawa pracownicze i płace minimalną.

Zwycięzcą całego rankingu została Dania, która według Oxfam, robi najwięcej na świecie w celu niwelowania nierówności społecznych. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy, a na trzecim Finlandia. Na czwartym miejscu znalazła się Austria a na 5 Norwegia.

Polska zajęła dopiero 20 miejsce, ale w jednej kategorii zajęła pierwsze miejsce na świecie - w kategorii wydatki społeczne.

Jeśli chodzi o politykę podatkową Polska zlazła się na 114 miejscu, a na 33 jeśli chodzi o prawa pracownicze, za takimi krajami naszego regionu jak Litwa czy Węgry oraz Słowenia.

Na szarym końcu zestawienia znalazły się Nigeria (157), Uzbekistan (156), Haiti, (155), Czad (154), Sierra Leone (153).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA