fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Przybywa turystów na świecie. Najgrubszy portfel za granicą ma Chińczyk

Adobe Stock
Światowa turystyka w tym roku dalej rośnie, ale wolniej. Za to apetyt Polaków na podróże może być dużo większy dzięki zapowiadanym podwyżkom płac.

Coraz więcej osób wyjeżdża w celach turystycznych za granicę. Jak podała Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO), w pierwszej połowie 2019 r. liczba zagranicznych podróży turystycznych zwiększyła się o 4 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Z najnowszego barometru turystyki UNWTO wynika, że od stycznia do końca czerwca turyści wybrali się na 671 mln zagranicznych podróży, o 30 mln więcej niż w pierwszej połowie 2018 r.

Europa na Wielkanoc

Największy przyrost turystów nastąpił na Bliskim Wschodzie, gdzie liczba przyjazdów zwiększyła się w ujęciu rok do roku o 8 proc. Na drugim miejscu w rankingu popularności znalazły się Azja oraz region Pacyfiku z 6-procentowym wzrostem. Europa zajęła miejsce trzecie z liczbą przyjeżdżających większą od ubiegłorocznej o 4 proc. Przy czym pierwszy kwartał przyniósł tylko nieznaczny wzrost, natomiast w drugim frekwencja turystów z zagranicy znacznie się zwiększyła, rosnąc w kwietniu o 8 proc. i o 6 proc. w czerwcu. Było to wynikiem kumulacji wyjazdów w okresie Wielkanocy oraz początkiem sezonu wakacyjnego. Mniejszą dynamikę wzrostu miały przyjazdy do krajów obu Ameryk – tylko 2 proc. W tej części świata powodzeniem cieszyły się zwłaszcza Karaiby (wzrost przyjazdów o 11 proc.) dzięki dużemu zainteresowaniu ze strony turystów z USA. Z kolei w Ameryce Południowej liczba turystycznych podróży skurczyła się o 5 proc., a według UNWTO przyczyną miał być spadek liczby wyjazdów z Argentyny. 

Czytaj także: Turystyka Hongkongu runęła o niemal połowę. Poprawy nie widać 

Rozrzutni Chińczycy

W pierwszej połowie 2019 r. zwiększyła się zwłaszcza liczba podróżujących za granicę turystów z Chin – o 14 proc. Zarazem najwięcej wydają podczas wyjazdów: w całym 2018 r. łączne wydatki chińskich turystów podczas zagranicznych podróży sięgnęły 277 mld dolarów. W pierwszym kwartale 2019 r. nieco zmalały – o 4 proc., na co mogła wpłynąć deprecjacja juana oraz rosnące napięcia handlowe w relacjach z USA. zwiększyła się o 7 proc. liczba wyjeżdżających za granicę turystów amerykańskich, których do podróży zachęcał mocny dolar. Wydatki na turystykę mocno zwiększyli także Francuzi (o 8 proc.) oraz Włosi (o 7 proc.).

Ale dynamika dotychczasowego wzrostu podróży nieco słabnie. W skali globalnej zmniejszyła się o 1 pkt proc., podobnie w przypadku Europy. Szczególnie mocno wzrost przyjazdów wyhamował w Afryce – z 7 do 3 proc. Wyniki za kolejne kwartały również mogą okazać się słabsze z uwagi na pogarszające się prognozy gospodarcze, brexit, a także handlowy konflikt pomiędzy USA a Chinami.

Będzie polski boom

Na tym tle całkiem dobrze przedstawiają się perspektywy zagranicznych podróży turystów polskich. W ubiegłym roku liczba wyjazdów sięgnęła 12,75 mln, co oznacza wzrost o 6,6 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Tymczasem według Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA zapowiadany przez PiS wzrost płacy minimalnej może przynieść kolejne duże zwiększenie zainteresowania zagranicznymi wycieczkami. Podobna sytuacja miała już miejsce po wprowadzeniu przez rząd programów socjalnych z 500+ na czele. – Były one głównym czynnikiem, który doprowadził w latach 2017–2018 do ok. 70-procentowego wzrostu liczby wycieczek lotniczych w branży, co oznaczało około 1,3 mln dodatkowych klientów – informuje w analizie TravelDATA. Zdaniem instytutu wzrost płac wpływający na koniunkturę w wielu sektorach szczególnie mocno podkręciłby ją w branży zorganizowanej turystyki wyjazdowej.

Według największego polskiego multiagenta, firmy Travelplanet, w te wakacje największym powodzeniem wśród polskich turystów cieszyły się Grecja, następnie Turcja i Bułgaria.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA