fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Wenecja wzywa do walki z luksusowymi wycieczkowcami

AFP
Weneckie władze chcą, by europejskie porty-destynacje turystyczne zjednoczyły się w walce z zagrożeniami jakie niosą wycieczkowce.

Władze portu w Wenecji wezwały najpopularniejsze wśród turystów porty w Europie do zjednoczenia w walce z zagrożeniami i negatywnym wpływem na środowisko naturalne, jakie powodują luksusowe wycieczkowce.

Wenecja chciałaby wprowadzenia nowych zasad, które zmusiłby armatorów do dostosowania swoich statków do historycznych miast portowych, które są celem wycieczek. Władze popularnego miasta turystycznego zaczęły wzywać do zmian po kolizjach, do jakich doszło między mniejszymi jednostkami, a gigantycznymi wycieczkowcami w weneckim porcie.

Czytaj także: Wenecja dostępna za opłatą

- Napisałem do wszystkich miast europejskich, które dzielą nasze doświadczenia z turystyką wycieczkową i muszą znaleźć równowagę pomiędzy rozwojem gospodarczym, a zrównoważonym rozwojem środowiska – powiedział Pino Musolino, prezes zarządu portu, cytowany przez Phys.org.

Musolino zwrócił uwagę na rosnące rozmiary wycieczkowców, które w efekcie wywierają zwiększony wpływ na środowisko naturalne i zwiększają obciążenie turystami. Rodzi to według niego „sytuację konfliktu". Rozwiązaniem ma być współpraca miast portowych, która wymusiłaby na armatorach dostosowanie statków do istniejącej infrastruktury i środowiska naturalnego.

Wielkie wycieczkowce mogą mieć bardzo negatywny wpływ na środowisko. Uważa się, że wywoływane przez nie fale mogą przyspieszać erozję i w efekcie, w przypadku Wenecji, przyspieszać zatapianie miasta.

Nie tylko Wenecja ma problemy związane z wycieczkowcami. Marsylia, od czasu gdy zaczęła przyciągać więcej turystów, zmaga się z problemem smogu (wycieczkowce często stoją w porcie z włączonym silnikami). Brugia planuje wprowadzenie limitów liczby statków cumujących w Zeeburgu.

Szacuje się, że z rejsów wycieczkowcami skorzysta w 2019 roku 30 mln ludzi, o 70 procent więcej niż dziesięć lat temu. Rośnie liczba gigantycznych kilkunastopokładowych statków, które osiągają kilkaset metrów długości i wysokość kilkunastopiętrowego budynku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA