fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Fundusze rozglądają się po rynku

Adobe Stock
Zawrotną sumę 2,6 bln dol. zgromadziły już fundusze private equity, ale ich podejście do inwestycji uzależnione jest od zawirowań spowodowanych pandemią.

Aż 74 proc. funduszy spodziewa się spadku przychodów spółek portfelowych o ponad 10 proc. w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a zaledwie 39 proc. uważa, że w 2020 r. świat biznesu powróci do normy – takie wnioski płyną z raportu grupy Mazars, który „Rzeczpospolita" opisuje jako pierwsza. W badaniu udział wzięło 150 inwestorów z Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej.

Sektor private equity koncentruje się teraz na już istniejących spółkach portfelowych. Z drugiej jednak strony fundusze mogą być beneficjentami skutków rynkowych Covid-19. Wiedzą, jak zarządzać ryzykiem i najbliższe miesiące mogą być dla nich dobrym okresem na poszukiwanie okazji inwestycyjnych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, przy potencjalnie niższych wycenach spółek.

– Polski rynek M&A jest w tym momencie bardzo rozchwiany i niestabilny. Wycena aktywów w takich warunkach jest nieoczywista. Z jednej strony są sprzedający, którzy mają pewne oczekiwania finansowe jeszcze sprzed okresu Covid-19, z drugiej strony mamy kupujących, którzy oczekują obniżki wyceny aktywów z powodu skutków gospodarczych pandemii – komentuje Jan Fido, dyrektor działu doradztwa finansowego Mazars Polska. Dodaje, że w takiej sytuacji logiczny byłby spadek wycen w porównaniu z sytuacją sprzed pandemii, ale trudno ocenić, w jakim kierunku finalnie będą one zmierzać i gdzie ustali się punkt równowagi.

Dużo się mówi o tym, że pandemia zmieniła nastawienie do poszczególnych branż, natomiast z badania Mazars wynika, że aż jedna czwarta funduszy nie zamierza zmieniać swojej strategii.

– To nie jest zaskakująca wiadomość, jeśli odwrócimy optykę: 75 proc. inwestorów widzi, że jednak świat wokół nas się zmienił, prawdopodobnie trwale. Wyrobione nawyki pracy i nauki online nie znikną, a co więcej, sądzę, że pojawią się kolejne branże, które szybko się będą przenosiły do sieci, na przykład medycyna – mówi Maciej Żak, prezes Dirlango. Wtóruje mu Jan Habermann, partner w Credo Ventures.

– Jak zwykle gdy jedne podmioty tracą na kryzysie, inne korzystają. Podobnie z funduszami PE/VC: te, które od początku skoncentrowane były na spółkach technologicznych, mają teraz lepszy czas i perspektywy inwestycyjne niż te, dla których cyfryzacja nie była kluczowym trendem – mówi Habermann.

W I połowie roku na rynku polskim sfinalizowano zaledwie 68 przejęć (wobec 129 w tym samym okresie 2019 r.), a ich łączna wartość spadła aż o 65 proc., do 1,4 mld euro – wynika z danych Thomson Reuters i Catalyst.

– Po wyjątkowo trudnym pierwszym półroczu i pod warunkiem że nie będzie nawrotu pandemii na jesieni, jest duża szansa, że polski rynek M&A czeka ożywienie w drugiej części tego roku – podsumowuje przedstawiciel Mazars.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA