fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Piłkarki się opłacają. Dają większe przychody niż piłkarze

AFP
Federacja piłkarska w USA przedstawiła dane, z których wynika, że kobieca piłka przynosi większe przychody.

Kobiecą piłkę nożną wciąż traktuje się w wielu kręgach z lekceważeniem, jako gorszą siostrę tej „prawdziwej" męskiej, w której krążą miliardy dolarów. W niektórych krajach popularność kobiecej piłki (często pozbawionej większego wsparcia macierzystej federacji piłkarskiej) jest nadal tak niska, że bilety na mecze zdarza się oferować za darmo.

Tymczasem kobieca piłka radzi sobie dobrze, a są kraje, w których piłkarki dają zarobić więcej niż piłkarze. Amerykańska Federacja Piłki Nożnej (US Soccer Federation) zrobiła audyt sprawozdań finansowych i okazało się, że reprezentacja kobiet przynosi Federacji większe przychody niż męska. Według „Wall Street Journal" piłkarki przyniosły Federacji w latach 2016-2018 50,8 mln dolarów przychodu, podczas gdy męska piłka dała 49,9 mln dolarów przychodu. Przychody te pochodzą głównie ze sprzedaży biletów na spotkania, co pokazuje potencjał kobiecej piłki w USA.

Tymczasem to właśnie w USA głośne są olbrzymie kontrowersje związane z różnicą w finansowym traktowaniu żeńskiej i męskiej reprezentacji piłkarskiej. Obrończynie tytułu mistrzyń świata dostają od swojej federacji mniej niż ich koledzy, którzy nie dali rady nawet dotrzeć na Mundial w Rosji. Różnice były także w sposobie traktowania – piłkarze latali specjalnymi czarterami podczas gdy piłkarki musiały się tłoczyć w klasie ekonomicznej. Nierówności doprowadziły do protestów – zawodniczki złożyły pozew przeciwko dyskryminacji.

Dotychczas piłkarska federacja z USA tłumaczyła nierówności właśnie kwestiami finansowymi. Właśnie to było uzasadnieniem nie tylko dla niższych wypłat dla piłkarek czy gorszego standardu podróży i zakwaterowania podczas zgrupowań. Ciekawe, czy teraz to męska reprezentacja, która wyraźnie zarabia mniej, zacznie latać klasą ekonomiczną.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA