fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Amerykańscy miliarderzy jeszcze bogatsi. Podczas pandemii zrobili ponad 500 mld dolarów

Jeff Bezos, założyciel Amazona
Bloomberg
Majątek amerykańskich miliarderów wzrósł o ponad 500 mld dolarów, od początku pandemii w USA. Według agencji Reutera to wzrost o ponad 19 procent.

Agencja powołuje się na wyliczenia amerykańskiego Instytutu Studiów Politycznych (IPS).

Według raportu IPS od 18 marca 2020 roku majątek najbogatszych Amerykanów wzrósł o ponad 565 mld dolarów. W tym samym czasie w USA drastycznie wzrosło bezrobocie. Aż 42,6 mln osób wystąpiło o zasiłek dla bezrobotnych.

Według ekspertów nierówności majątkowe mogą się jeszcze pogorszyć z powodu kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa.

Majątek wszystkich amerykańskich miliarderów jest wart obecnie 3,5 bln dolarów. Najbogatszy jest wciąż Jeff Bezos, szef Amazona, którego majątek jest wart 36,2 miliarda dolarów więcej niż 18 marca.

Gwałtowny wzrost wartości majątków najbogatszych Amerykanów napędzany jest przez niezwykłe ożywienie na giełdzie, która notuje gwałtowne wzrosty dzięki bezprecedensowym działaniom Rezerwy Federalnej - pisze telewizja CNN.

- Gwałtowny wzrost rynku giełdowego - i oddzielenie go od realnej gospodarki - pogłębia nierówności - uważa Kristina Hooper, główny strateg ds. rynku globalnego w Invesco.

Na pandemii najbardziej zyskują firmy technologiczne, które zarabiają na pandemii. Na nowojorskiej giełdzie drożeją walory nie tylko Amazona (wzrost o 47 proc. od połowy marca 2020), giganta handlu internetowego, ale także Facebooka. Dzięki temu majątek Marka Zuckerberga jest teraz wart 30,1 mld dolarów.

Mocno zwiększyły się także majątki Elona Muska, założyciela Tesli, twórców Google Siergieja Brina i Larry'ego Page oraz byłego prezesa Microsoft Stevena Balmera.

Tymczasem według prognoz specjalistów bezrobocie w USA może dojść wkrótce do poziomu 20 proc., to jest wyżej niż podczas Wielkiego Kryzysu w latach 1929–1933.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA