fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Firmy korzystają z cięcia stóp

Adobe Stock
Najwięksi zaoszczędzą na niższych kosztach finansowych dziesiątki milionów złotych. Ale na razie niższy koszt długu może mieć jednak niewielki wpływ na skłonność firm do inwestycji.

Obniżka stóp procentowych o 140 pkt baz., do niemal zera, zdaniem Rady Polityki Pieniężnej ma pomóc kredytobiorcom przetrwać kryzys. Na ile będzie to pomocne dla giełdowych firm?

Główna korzyść to zmniejszenie kosztów finansowania z powodu spadku WIBOR, bo większość kredytów w Polsce ma zmienne oprocentowanie oparte na tej stawce. – Szacowana oszczędność w rocznej kwocie odsetek to prawie 20 mln zł. Niższe stopy ułatwią nam przejście przez trudny czas pandemii. Ciężko wyobrazić sobie, że przy tak dużej niepewności będzie to stymulować rozwój gospodarki. Raczej da jej szansę złapania oddechu po ultraciężkim czasie lockdownu – ocenia Marcin Czyczerski, prezes CCC. Obuwniczy gigant mocno ucierpiał z powodu zamknięcia galerii handlowych w kwietniu.

Lockdown dotknął też innej firmy z tej branży: odzieżowego LPP. – W naszym przypadku koszty finansowania spadną o około 18 mln zł w skali roku, czyli 4 proc. zysku netto wypracowanego w 2019 r. – mówi Magdalena Kopaczewska, kierownik ds. relacji inwestorskich w LPP.

Czy tańszy kredyt wpłynie na skłonność firmy do inwestycji? – Koszty finansowania i tak były już dość niskie, ale to, co zachęca firmy do inwestowania, to przewidywalność. Aktualnie, w okresie po Covid-19, w branży odzieżowej istnieje wiele niewiadomych co do zachowania i upodobań zakupowych klientów, a także otoczenia makroekonomicznego: tego, jak bardzo wzrośnie bezrobocie i jak będzie wyglądała siła nabywcza konsumentów. Dlatego jeszcze za wcześnie na podejmowanie decyzji dotyczących projektów inwestycyjnych. Przygotowujemy się do wznowienia inwestycji dopiero od 2021 r. – zaznacza Kopaczewska.

Neuca nie spodziewa się w tym roku istotnych oszczędności wynikających ze spadku stawki WIBOR. – Obecnie bardziej istotnym parametrem z punktu widzenia kształtowania się kosztów finansowych jest umacniający się kurs złotego w relacji do euro, który wpływa na obniżenie negatywnych niezrealizowanych różnic kursowych – mówi Grzegorz Dzik, wiceprezes firmy ds. finansowych. Umocnienie złotego w ostatnich dniach było jednym z czynników umożliwiających RPP obniżkę stóp.

Neuca zaznacza, że ma stabilną pozycję płynnościową, co zabezpiecza realizację obecnych i przyszłych inwestycji niezależnie od krótkoterminowych wahań stóp procentowych. – Dalsze utrzymanie ich nisko może jedynie potencjalnie wpłynąć na strukturę finansowania inwestycji w kolejnych latach – wskazuje Dzik.

– Obniżki stóp przełożą się, ale nie znacząco, na wyniki deweloperów mieszkaniowych. Branża w dużym stopniu finansuje się przy wykorzystaniu długu, którego oprocentowanie w większości oparte jest na stawce WIBOR. Skala korzyści będzie zależeć od poziomu stosowanej przez firmy dźwigni finansowej. Im większy udział kapitału obcego w strukturze finansowania deweloperów, tym większe oszczędności – mówi Mateusz Mucha, menedżer w DM Navigator.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA