fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Ryanair wraca na lotnisko Chopina

Bloomberg
Niskokosztowy Ryanair nie będzie już latał po Polsce z lotniska w Modlinie. Ma zamiar operować z lotniska Chopina, skąd uruchomi rejsy do Wrocławia i Gdańska.

Obydwa kierunki będzie obsługiwał 3 razy dziennie samolotami Boeing 737.

Od soboty, 30 kwietnia bilety na trasach krajowych Ryanaira mają być dostępne z ceną najniższą 39 złotych.

Na tej trasie z Warszawy dotychczas latał jedynie LOT, w przypadku Wrocławia jest to 6 rejsów dziennie.

Dla narodowego przewoźnika, to fatalna wiadomość, bo Irlandczycy są znani z bardzo agresywnych promocji. I oferowana obecnie cena wcale nie musi być najniższa jaką będą chcieli skusić pasażerów.Inna sprawa,że i z Warszawy i z Gdańska ruch LOTu jest głównie tranzytowy, więc pasażerowie nie płacą oddzielnie za to połączenie.

Ryanair przeniesie się na lotnisko Chopina dopiero po zakończeniu sezonu letniego, czyli będzie stamtąd latać od 30 października. Irlandzka linia już latała z tego portu, kiedy w Modlinie był remont pasa startowego. Obecny ruch irlandzkiej linii jest zaskakujący, ponieważ Michael O'Leary nazywał wówczas stołeczny port „shocking airport" narzekając na wysokość opłat, jakie musi ponosić. I przez całe lata zarzekał się,że tam nie wróci. Z kolei dyrektor naczelny Lotniska Chopina, Mariusz Szpikowski w rozmowie z „Rzeczpospolitą" nie ukrywał,że nie zależy mu na zwiększaniu jakichkolwiek połączeń i będzie stawiał na te „wysokiej jakości".

Na konferencji prasowej w Warszawie 26 kwietnia Ryanair ogłosił również postawienie w modlińskiej bazie kolejnego, 3. już samolotu i kolejnych w Gdańsku i Wrocławiu. Z Modlina zimą ma być otwartych 8 nowych tras do Belfastu, Birmingham, Edynburga, Leeds, Newcastle, Porto, Tuluzy i Walencji oraz dodatkowe rejsy do Bristolu i Bergamo pod Mediolanem.

Irlandczycy wyliczyli,że takie zwiększenie siatki z Polski oznacza dla zainwestowanie w polski rynek 300 mln euro i stworzenie 2,6 tys. nowych miejsc pracy. Ryanair powołuje się tutaj na badania ACI, w których wyliczono,że każdy milion pasażerów przynosi pośrednio zwiększenie zatrudnienia o 750 tys. osób.

Z samego portu Chopina Ryanair zamierza rocznie przewozić po 650 tys. pasażerów.

Lotnisko Chopina  w komunikacie prasowym poinformowało, że jest skoro jest lotniskiem użytku publicznego, to jednocześnie jest zobligowane do obsługi wszystkich przewoźników na równych zasadach, w miarę dostępności tzw. slotów czyli godzin startów i lądowań.

- Decyzja Ryanaira nie wymagała konsultacji z zarządzającym portem i nie wymaga podpisywania żadnych umów.  Nie zabiegaliśmy o te połączenia i nie przewidujemy finansowania ich z tzw. funduszy marketingowych , co zdarza się w przypadku innych - mniejszych portów lotniczych - czytamy w komunikacie.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA