fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Wirus zlikwidował hazard w Makau i Las Vegas

Bloomberg
Światowy biznes gier hazardowych, zależny od transportu lotniczego i dużych grup chętnych zgromadzonych licznie w jednym miejscu, należy do sektorów, które najbardziej ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa. Wskaźnik S&P 500 kasyn i firm od gier stracił w tym roku 51 proc., podczas gdy cały S&P 500 tylko 24 proc.

Przestronne sale gier w Makau są otwarte, ale przy tysiącach stolików nikt nie siedzi. Największy na świecie ośrodek gier hazardowych zakazał wjazdu cudzoziemcom, hotele zbierają podejrzewanych o zakażenie wirusem. W Las Vegas zamknięto wszystkie kasyna, podobnie w Austrii, Korei, Filipinach i Kambodży.

Przychody Makau z gier zmalały w marcu o 80 proc., a w lutym., gdy władze zamknęły kasyna na 2 tygodnie, o 88 proc. — wynika z oficjalnych danych. W kwietniu będzie jeszcze gorzej. Dawna kolonia portugalska, obecnie specjalny region Chin osiąga ponad 80 proc. przychodów z podatków od sektora gier, który zatrudnia prawie trzy czwarte z 600 tys. mieszkańców.

Rząd Makau ogłosił pod koniec marca, że jest przygotowany na najgorsze, obiecał pomoc finansową małym firmom i pracownikom. Operatorom kasyn, którzy zarabiali krocie w ostatnich 20 latach szybkiego wzrostu działalności, zostawił samodzielne zajęcie się skutkami spadku biznesu. — To sprawdzian nowego rządu i duży sprawdzian dla 6 operatorów gier — powiedział szef administracji Makau, Ho lat Seng krytykując kasyna za początkowy brak współpracy nad planem wykorzystania hoteli jako ośrodków kwarantanny, choć niektórzy zgodzili się na to.

Władze zmusiły operatorów kasyn, by zapewnili środki do życia pracownikom, jednej firmie nakazały nawet ponowne zatrudnienie 200 osób zwolnionych z powodu spadku działalności. Po tym przypadku urząd nadzoru sektora gier hazardowych rozesłał do wszystkich kasyn ostrzeżenie, by zachowywały swe załogi i poinformował o tym Reutera.

To dodatkowa presja na operatorów kasyn: Sands China, Wynn Macau, Galaxy Entertainment Group, Melco Resorts & Entertainment, SJM Holdings i MGM China, bo nie wiedzą, co władze zrobią w okresie przed wygaśnięciem ich licencji w 2022 r. Już odczuwają skutki finansowe, wydają 1,5-4 mln dolarów dziennie na utrzymaniu gotowości, a nie mają żadnych przychodów. Więksi operatorzy, Sands czy Galaxy, notowali normalnie po 25 mln dolarów dziennie.

Dzięki pomocy władz pracownicy nie panikują z powodu utraty pracy, przynajmniej na razie. — Wielu ludzi czuje, że rząd pomaga — stwierdził wiceprzewodniczący organizacji pracowniczej sektora gier, Tai Wai Hang. Pracowników kasyn niepokoi przede wszystkim ryzyko zakażenia. — Nie ma dość prewencji, działań ochronnych, więc nie ma też sensu kwarantanna — stwierdził Li, pracujący w hotelowej restauracji.

Vegas zamknięte

Władze stanu Newada zmusiły w połowie marca wszystkie kasyna do zamknięcia, co wywołało falę zwolnień z pracy. Państwowe, podobnie jak większość firm, kwalifikują się do skorzystania z pakietu 454 mld dolarów pomocy publicznej zawartej w programie za 2 bln. Trudno powiedzieć, w jakim stopniu pomoże to firmom Las Vegas Sands, Wynn Resorts i MGM Resorts International. — Sytuacja jest bez precedensu wobec tego, co przeżyłam w ciągu 40 lat pracy — stwierdziła Debra Jeffries robiąca koktajle w Bally's Las Vegas, która straciła pracę wraz z innymi po zamknięciu kasyna. Może wystąpić o zasiłek, ma trochę oszczędności, ale większość jej koleżanek i kolegów żyła na bieżąco

Branżowa organizacja Nevada Resort Association uprzedziła, że ta sytuacja jest nie do utrzymania, bezrobocie w stanie może dojść do 30 proc., a 320 tys. zatrudnionych żyjących z wypłat na bieżąco 1,3 mld dolarów jest najbardziej zagrożone.

W Korei zamknięto kasyna, pracowników objęto technicznym bezrobociem, największy operator Kangwon Land wysłał do domów 80 proc. załogi, australijska Star Entertainment Group zwolniła 90 proc. z ok. 9 tys.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA