fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Kreml wsparł objętego sankcjami Olega Deripaskę

Rosyjski miliarder Oleg Deripaska
Bloomberg
Za równowartość 150 mln dol. rząd Rosji zakupi do swoich rezerw do 50 tys. ton aluminium. To obiecana pomoc dla objętego sankcjami USA oligarchy Olega Deripaski i jego aluminiowego koncernu.

Od rana na moskiewskiej giełdzie drożeją akcje UC Rusal - koncernu Olega Deripaski. To reakcja rynku na oficjalny komunikat premiera Dmitrija Miedwiediewa. Poinformował on o decyzji rządu wydzielenia do 10 mld rubli (149,6 mln dol.) do rezerw państwowych (Rospezerwa) na zakup do 50 tys. ton aluminium. Do tej pory instytucja ta kupowała złoto, diamenty i inne szlachetne metale i kamienie. Aluminium trafi do skarbca po raz pierwszy.

Decyzja jest realizacją wcześniejszych zapowiedzi rządu, że pomagać będzie firmom oligarchów objętych sankcjami USA. W kwietniu tego roku na czarnej liście Waszyngtonu znalazł się Oleg Deripaska dyrektor i największy udziałowiec koncernu aluminiowego UC Rusal.

W krótkim czasie notowany na giełdzie w Hongkongu i Moskwie koncern stracił na wartości ok. dwóch trzecich (później część start odrobił). Także klienci rezygnowali z zakupów rosyjskiego aluminium. Szwajcarski Glencore ogłosił tzw. force majeure (siła wyższa - zwolnienie od odpowiedzialności) na kontrakty z Rusal. Podobne oświadczenie w sprawie niektórych kontraktów z Rosjanami ogłosił brytyjsko-australijski gigant wydobywczy Rio Tinto.

Rusal eksportuje ok. 80 proc. produkowanego aluminium. W 2017 r przy produkcji rosyjskiej na poziomie 3,7 mln ton, koncern sprzedał w kraju ok. 1 mln ton.

Sankcje oznaczają odcięcie osób i firm od amerykańskiego rynku. W szczególności zakaz wjazdu i prowadzenia interesów w USA; zamrożenie kont i aktywów; amerykańskie firmy nie mogą prowadzić biznesów z firmami i osobami z lisy; podobne obostrzenia tyczą amerykańskich banków.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA