fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Lubuskie: Ponad 57 mln zł na innowacje i tereny inwestycyjne

Gmina Szprotawa w województwie lubuskim
szprotawa.pl
Władze regionu lubuskiego rozdysponowały kolejne unijne pieniądze. Zarząd Województwa zatwierdził listy rankingowe projektów, które otrzymały dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 z przeznaczeniem na badania i innowacje oraz tworzenie terenów inwestycyjnych.

Jak poinformowała PAP marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak, dofinansowanie o łącznej wartości 57,6 mln zł otrzyma 21 firm i instytucji. Do podpisania umów potwierdzających przyznane środki dojedzie jeszcze w tym roku.

Wśród projektów związanych z innowacjami jest m.in. realizowany przez spółkę LfC z Zielonej Góry, dotyczący zastosowania technologii druku 3D do produkcji implantów wykorzystywanych w chirurgii ortopedycznej. Firma ta otrzyma wsparcie w wysokości 3,1 mln zł.

Z kolei firmie GLOBAL TRADE MASH Sp. z o. o. z Gorzowa Wlkp. przyznano dofinansowanie w kwocie 5,3 mln zł na rozwój technologii biodetoksyfikacji odpadów drewnianych impregnowanych olejem kreozotowym do zastosowania jako paliwo lub komponent do produkcji paliw.

„To tylko wybrane z zaakceptowanych ostatnio projektów. Wybraliśmy innowacyjne przedsięwzięcia zgodne z naszymi inteligentnymi specjalizacjami, bo nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości. Dlatego aż 30 proc. RPO, który jest wart 4 mld zł, przeznaczymy na innowacyjny rozwój lubuskich firm” - powiedziała marszałek.

Oprócz pieniędzy na innowacje, badania i wdrażanie nowoczesnych technologii, na wsparcie z RPO Lubuskie 2020 mogą liczyć samorządy chcące podnosić swoje walory inwestycyjne.

Takie środki w wysokości 20,2 mln zł przyznano dla miasta Żary na utworzenie Żagańsko-Żarskiej Strefy Gospodarczej, czyli przygotowanie terenów pod nowe inwestycje (uzbrojenie, budowa dróg itp.). Cały projekt jest warty ponad 26 mln zł.

W przyszłym roku w ramach RPO Lubuskie 2020 zostaną ogłoszone 44 konkursy, w ramach których do rozdysponowania będzie ponad 435 mln zł - zapowiedziała marszałek Polak.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA