Reklama

Biden oskarża Trumpa o milczenie w sprawie "dyktatora" na Białorusi

Kandydat Demokratów w wyborach prezydenckich Joe Biden skrytykował Donalda Trumpa za to, że nie mówi o tłumieniu demokratycznych protestów na Białorusi. Aleksandra Łukaszenkę nazwał dyktatorem.
Biden oskarża Trumpa o milczenie w sprawie "dyktatora" na Białorusi

Foto: AFP

Ponad 12 tysięcy osób zostało aresztowanych, a setki pozostają w więzieniach, odkąd Aleksander Łukaszenko został ogłoszony zwycięzcą wyborów prezydenckich, które opozycja oceniła jako sfałszowane.

W oświadczeniu przekazanym agencji Reutersa, Joe Biden staje po stronie demonstrantów i żąda przeprowadzenia nowych wyborów.

Biden, były wiceprezydent i przewodniczący Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, który ścierał się z Rosją ws. Europy Wschodniej, nalegał również na uwolnienie kilku liderów opozycji, nazywając ich "więźniami politycznymi".

- Prezydent Trump nie chce wypowiedzieć się przeciwko działaniom Łukaszenki, ani zaoferować swojego osobistego wsparcia dla ruchu prodemokratycznego - mówił Biden.

- Prezydent ukrywający się w strachu przed własnymi obywatelami, odmawiający przyjęcia woli ludu jest oznaką słabego, nielegalnego autokraty, a nie silnego przywódcy - dodał.

Reklama
Reklama

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada wkrótce mają nałozyć na Białoruś sankcje za to, co rządy tych państw uważają za sfałszowane wybory i przemoc wobec pokojowo nastawionych demonstrantów.

Biden obiecał "bronić naszych demokratycznych wartości i stanąć w obronie tych, którzy je podzielają", ale nie doprecyzował, jakie kroki polityczne jego administracja miałaby podjąć wobec Białorusi.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1475
Materiał Promocyjny
Bezpieczeństwo to nie dodatek. To fundament systemu płatności
Materiał Promocyjny
Dane zamiast deklaracji. ESG oparte na faktach
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1474
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1473
Świat
Dlaczego Rosja nigdy się nie zmieni? „Karmienie obywateli kłamstwem”
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama