fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Europejskie banki bliskie powrotu do dywidend

Euro
Bloomberg
Europejski Bank Centralny ma przywrócić najsilniejszym bankom ze strefy euro możliwość podziału zysku z akcjonariuszami. Niebawem decyzja także w sprawie polskich kredytodawców.

„Financial Times" donosi, że po spotkaniu rady nadzorczej Europejskiego Banku Centralnego, które zaplanowano na wtorek, ma został ogłoszona decyzja w sprawie dywidend banków ze strefy euro.

Z nieoficjalnych informacji „FT" wynika, że EBC zdecyduje się na przywrócenie możliwości wypłaty dywidend bankom o najsilniejszym bilansie i rentowności. To zakończyłoby zakaz podziału zysków oraz skupów akcji własnych wprowadzony przez EBC w marcu ze względu na pandemię koronawirusa. Po wtorkowym spotkaniu rada nadzorcza przedstawi warunki, które banki będą musiały spełnić.

Podobne doniesienia przedstawiał niedawno Bloomberg. Wskazywał, że EBC zdecyduje się na przedłużenie zakazu podziału zysku, ale wykluczone z niego mogą być niektóre banki. „Spodziewamy się, że zniesienie zakazu może być warunkowe i zawieszenie dywidend może być podtrzymane w pierwszych miesiącach 2021 r. Jeśli nie będzie całkowitego zakazu, odbierzemy to jako pozytywny scenariusz" – napisali analitycy BM mBanku w komentarzu porannym.

Na rozstrzygnięcie w sprawie dywidend czekają też polskie banki. KNF lada dzień wyda politykę dywidendową na 2021 r. „Uważamy, że po przedstawionej niedawno przez KNF propozycji dotyczącej hipotek frankowych, banki z istotnym udziałem tych kredytów mogą nie dostać zgody na wypłatę dywidend i 2021 r., jeśli propozycja KNF zdobyłaby poparcie obu stron sporu. Jednocześnie uważamy, że potencjalna wartość rozwiązania sporu frankowego raz na zawsze jest znacznie większa dla akcjonariuszy niż dywidendy, prawdopodobnie niskie, w 2021 r." – ocenili analitycy BM mBanku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA