Co dalej z dywidendami banków?

Powrót kredytodawców do dzielenia się zyskiem pomógłby ich notowaniom. Ze stanowiska KNF wynika jednak, że trudno liczyć na sowite wypłaty.

Aktualizacja: 15.11.2020 21:03 Publikacja: 15.11.2020 21:00

Co dalej z dywidendami banków?

Foto: Adobe Stock

W marcu z powodu pandemii Komisja Nadzoru Finansowego wstrzymała dywidendy banków wypłacane nie tylko z zysków osiągniętych w 2019 r., ale i niepodzielonych z lat ubiegłych.

Nadzór ostrożny

O wypłatę sowitych dywidend w przyszłym roku może być jednak trudno, biorąc pod uwagę stanowisko nadzoru, który przygotowuje założenia polityki dywidendowej i przedstawi je pod koniec roku.

– Mając na uwadze pandemię i związane z tym ryzyko, należy zakładać, że KNF będzie dążyła do utrzymania ostrożnościowego podejścia w zakresie wypłaty dywidend przez banki. Prezentowane dotychczas założenia i kryteria nie powinny jednak istotnie się zmienić i co do zasady będą zbieżne ze średnioterminowymi wytycznymi w tym zakresie. Nadzór nadal widzi konieczność zabezpieczenia się banków przed czynnikami ryzyka w trosce o ich stabilność oraz bezpieczeństwo ich klientów – mówi Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.

UKNF wskazuje, że w kontekście tworzenia rezerw banki nie powinny zakładać potencjalnej możliwości wypłaty dywidendy z kapitału uwolnionego w wyniku ich późniejszego rozwiązania, bez wcześniejszego uzgodnienia tego z nadzorem. Nadzór przypomina, że uchylając wiosną bufor ryzyka systemowego, jasno wskazał na konieczność wzmacniania bezpieczeństwa banków i wsparcia gospodarki i zaznaczył, że kapitał uwolniony wskutek zniesienia bufora nie może trafić do akcjonariuszy.

Pojawiają się komentarze, że jeśli dywidendy znowu będą wstrzymane, banki zawiążą więcej rezerw teraz, aby oczyścić sobie pole do dobrego wyniku w 2021 r. lub nawet rozwiązać wtedy część rezerw, aby wypłacić większą dywidendę w 2022 r. z wyższego zysku za 2021 r. Polski nadzór przestrzega jednak banki przed takim działaniem. – Przyglądamy się dyskusji na temat strategii polityki dywidendowej, jaka toczy się na forach europejskich. W kontekście dyskusji o kształcie przyszłej polityki dywidendowej z uwagą obserwujemy niejednorodną praktykę banków w zakresie tworzenia rezerw „covidowych".

Wyceny jeszcze odbiją?

Banki to jedna z najmocniej dotkniętych przez pandemię branż. Decydują o tym obniżone stopy procentowe, pomagające kredytobiorcom, ale uderzające w wynik odsetkowy banków, oraz rosnące rezerwy kredytowe z powodu ograniczeń gospodarczych. Jednak WIG-banki zanotował spektakularny rajd, zyskując aż 19,5 proc. w zaledwie cztery sesje, w czym pomogły pozytywne informacje dotyczące szczepionki. WIG urósł w tym czasie tylko 3,5 proc. Ale wciąż jest od stycznia 38 proc. pod kreską.

Powrót banków do wypłaty dywidend byłby czynnikiem mocno zwiększającym atrakcyjność sektora i podbijającym notowania. Tym bardziej że oprócz zysków, jakie banki mogą osiągnąć w tym roku i potencjalnie wypłacić w przyszłym, mają jeszcze spore niepodzielone zyski z lat ubiegłych. Sześciu kredytodawców z GPW, którzy w ostatnich latach dzielili się zarobkiem, ma łącznie 12,05 mld zł takich zapasów, to około 12,9 proc. ich kapitalizacji. Kwoty te nie uwzględniają zysków osiąganych w tym roku.

– Jeśli chodzi o wyceny banków, to jest jeszcze sporo miejsca na ich dalszą poprawę. Dużo będzie zależeć od stóp procentowych, kosztów ryzyka i akcji kredytowej. Bilans ryzyk i szans jest teraz korzystny dla tej branży – ocenia Kamil Stolarski, dyrektor działu analiz Santander BM. – Zgadzamy się, że banki są tanie i w umiarkowanym scenariuszu stosunek zysku do ryzyka jest po ich stronie. Trudno jednak, aby zachowywały się lepiej od szerokiego rynku w długim terminie. Banki mają strukturalny problem spowodowany małą rentownością przez niskie stopy i wysokie wymogi kapitałowe – mówi Mateusz Krupa, analityk Noble Funds TFI.

W marcu z powodu pandemii Komisja Nadzoru Finansowego wstrzymała dywidendy banków wypłacane nie tylko z zysków osiągniętych w 2019 r., ale i niepodzielonych z lat ubiegłych.

Nadzór ostrożny

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
EBC zażądał od dwóch wielkich banków, by wycofały się z Rosji. Ostatnie ostrzeżenie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Banki
Największy bank USA pozwał drugi bank Rosji. Groźba konfiskaty blisko 10 mld dolarów
Banki
Wakacje kredytowe mają zostać przedłużone. "Większość zagłosuje za tym pomysłem"
Banki
Kadrowa miotła dotarła do Banku Pekao. Kto zostanie prezesem?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Banki
Miotła kadrowa dotarła do Banku Pekao. Powołano nową radę nadzorczą