fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Nowy prezes BOŚ

Bogusław Białowąs
materiały prasowe
Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zgodziła się na powołanie Bogusława Białowąsa na stanowisko prezesa Banku Ochrony Środowiska.

Bogusław Białowąs od początku września do tej pory pełnił funkcję p.o. prezesa BOŚ. Bank rozpisał latem konkurs mający wyłonić nowego prezesa i wiceprezesa. Do tej pory nie opublikował jego rezultatu, więc najprawdopodobniej to Białowąs będzie nowym prezesem.

Oznaczałoby to koniec długich i licznych roszad kadrowych w zarządzie tego banku, kontrolowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wszystko zaczęło na początku czerwca, gdy okazało się, że nowej trzyletniej kadencji zarządu nie znalazło się miejsce dla Stanisława Kluzy, który kierował bankiem od marca 2016 r. Wtedy rada nadzorcza zdecydowała, że obowiązki prezesa – ale tylko do 15 czerwca – przejmie Emil Ślązak, członek rady nadzorczej. Natomiast od 16 czerwca pełniącym obowiązki prezesa BOŚ miał być Bogusław Białowąs. Później zdanie zmieniono i to ostatecznie Ślązak był do początku września p.o. prezesa. Wtedy stery przejął Białowąs.

Nowy prezes z bankiem związany jest od czerwca tego roku, wcześniej był zastępcą dyrektora w Departamencie Usług Agencyjnych w Banku Gospodarstwa Krajowego, jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz studiów doktoranckich Szkoły Głównej Handlowej. Z BGK związany od 2002 r., od 5 lat specjalizuje się w współtworzeniu i realizacji przez BGK rządowych programów mieszkaniowych takich jak: Rodzina na Swoim; Mieszkanie dla Młodych; Budownictwo Komunalne i Socjalne.

BOŚ to 14. co do wielkości bank w Polsce i boryka się z problemami z rentownością (znajduje się w programie naprawczym i nie płaci podatku od aktywów). Ostatnio jednak tendencje były dobre - rosły dochody, koszty zaś malały. Problemem mogą być jednak odpisy, a ryzyko stanowić tu mogą kredyty udzielone farmom wiatrowym (w całym 2016 r. sięgnęły blisko 100 mln zł i stanowiły połowę wszystkich odpisów banku). Portfel kredytów banku dla farm wiatrowych był wart 2,2 mld zł brutto na koniec III kwartału 2016 r., stanowił ok. 15 proc. całkowitego portfela BOŚ i 129 proc. podstawowego kapitału banku (obliczanego przez Fitcha).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA