fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Frankowa sprawa państwa Dziubaków odroczona

Bloomberg
Dopiero na początku stycznia wznowiona zostanie rozprawa dotycząca frankowej umowy państwa Dziubaków, których sprawa była powodem zapytań złożonych do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Do 3 stycznia 2020 r. sąd odroczył sprawę o unieważnienie kredytu frankowego państwa Dziubaków, w której wysłano zapytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Powodem odroczenia jest przystąpienie do sprawy Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO postanowił przystąpić do sprawy i poprosił o czas na zapoznanie się z aktami. Obie strony przychyliły się do wniosku o odroczenie z powodu przystąpienia RPO. Nowy termin rozprawy to 3 stycznia 2020 r.

Państwo Dziubakowie podtrzymali chęć unieważnienia kwestionowanej umowy kredytowej w całości. Pozwany, czyli Raiffeisen, wniósł o oddalenie powództwa w całości licząc, że orzeczenie sądu pozwoli uzupełnić umowę.

W sądzie domagają się unieważnienia umowy ze względu na nieuczciwe ich zdaniem postanowienia w zakresie mechanizmu indeksowania. Argumentują, że umożliwiają bankowi jednostronne i dowolne określanie kursu walut, a także salda kredytu i wyniku przeliczenia raty kredytu na złote z franków.

Państwo Dziubakowie zaciągnęli w 2008 r. 40-letni kredyt indeksowany do franka szwajcarskiego o równowartości 400 tys. zł, od początku umowy spłacili 220 tys. zł, ale mimo tego pozostało im do spłaty – biorąc pod uwagę obecny kurs - jeszcze 520 tys. zł (efekt umocnienia CHF). Gdyby sąd unieważnił umowę, musieliby zwrócić bankowi (bez ewentualnego kosztu odsetek) około 180 tys. zł (bank zwróciłby wpłacone przez klientów raty, a oni kwotę kredytu z dnia udzielenia albo wypłaty).

Sędzia Kamil Gołaszewski, prowadzący w warszawskim sądzie sprawę państwa Dziubaków przeciw Raiffeisenowi, zapytał TSUE co zrobić z umową, w której stwierdzono występowanie niedozwolonej klauzuli indeksacyjnej: czy umowa może być kontynuowana po usunięciu tej klauzuli i zastąpieniu jej innym mechanizmem (np. średnim kursem NBP) czy jednak jest ona na tyle ważna, że bez niej umowa nie może być wykonywana. Zapytał też czy możliwe jest przekonwertowanie kredytu na złote a po usunięciu klauzuli indeksacyjnej kredyt byłby oprocentowany według stawki LIBOR oraz na ile jest utrzymanie niedozwolonych klauzul w umowie, jeśli byłoby to dla klienta korzystniejsze. TSUE wydał orzeczenie 3 października.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA