fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Zombi-banki znikają z Ukrainy

Bloomberg
Kończy się ogromne czyszczenie ukraińskiej bankowości z fikcyjnych banków zwanych tam bankami zombi oraz z banków piorących brudne pieniądze.

- Już prawie oczyściliśmy rynek z banków-zombi, w których nie było żadnych aktywów; zlikwidowaliśmy banki-pralnie, legalizujących pieniądze pochodzące z przestępstw; przeprowadziliśmy diagnostykę i stress-testy największych banków krajów w 2014 r i zgodnie z wynikami, dokapitalizowaliśmy niektóre. Teraz kończymy stress-testy za ten rok i opracowujemy program dokapitalizowania sektora na następne cztery lata - wyliczała Walerija Gontariewa prezes Narodowego banku Ukraina w wywiadzie dla agencji ZN.UA.

Wciąż na rynku jest grupa niewielkich banków, które mają zostać połączone w większe organizmy by przetrwać. W ocenie pani prezes, jeżeli 86 banków zajmuje jedynie 5 proc. sektora, to jest to sytuacja nienormalna.

Agencja Unian przypomina, że bank centralny w 2014 i ośmiu miesiącach 2015 r uznał za niewypłacalne 56 banków z czego trzy zostały przekazane w zarząd państwowego Funduszu Gwarancyjnego. Obecnie licencję na działalność bankową na Ukrainie ma 137 banków. Z nich 126 pracuje i jest uznane za wypłacalne.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA