fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Bankowy falstart Czystego Powietrza

Adobe Stock
Od maja banki szykowały się, by we wrześniu włączyć się do rządowego programu. Zrobią to dopiero w grudniu, a może za pół roku.

Banki nie uruchomią we wrześniu obsługi programu Czyste Powietrze (PCP). W maju Związek Banków Polskich podpisał porozumienie o współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NGOŚiGW). Szefowie obu instytucji mówili wtedy, że nawet połowa banków w Polsce jest zainteresowania pomocą w programie. Banki miałyby umożliwić klientom składanie wniosku o dotację z PCP wraz z wnioskiem o kredyt.

Jednak, jak dowiedziała się „Rzeczpospolita" u zainteresowanych banków, włączenie się ich do obsługi programu opóźni się co najmniej o trzy miesiące, inne źródła szacują, że co najmniej pół roku potrzeba na niezbędne prace.

– System bardzo się komplikuje przez udział Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które są przedpotopowym zabytkiem informatycznym, a każdy ma inny system – mówi nasze źródło.

Nieprzygotowanie systemów IT w funduszach wykazał audyt w wakacje. By przygotować stronę operacyjną, WFOŚiGW musiałyby uruchomić nowe systemy IT, kupić sprzęt i oprogramowanie – a w tym celu przygotować specyfikacje, ogłosić i rozpatrzyć przetargi, przejść procedurę odwołań. Z obserwacji bankowców wynika, że od maja żadne z tych zadań nie zostało wykonane.

– To jeden z najbardziej skomplikowanych programów: ponad 30 instytucji zaangażowanych i każda ciągnie w swoją stronę. Ponad 200 osób w sześciu zespołach roboczych. Wszystko potknęło na IT funduszy – mówi źródło „Rzeczpospolitej".

Banki mają teraz zastanawiać się, jak rozwiązać problem. Rządowi zależy na udziale funduszy wojewódzkich, a bankom na programie, gdzie do udzielenia zostaje wiele kredytów dofinansowujących wymianę pieców, okien, docieplenie budynków i instalację paneli fotowoltaicznych. Sześć banków, które zgłosiły akces, już od pewnego czasu nie chciało komentować ani stanu przygotowań do PCP, ani warunków finansowania.

Współpracę w ramach nowej wersji Czyste Powietrze 2.0. wymogła Komisja Europejska, bo NFOŚiGW od września 2018 r. rozdysponował zaledwie 3 mld zł, odpowiadając na 151 tys. wniosków, mimo że program ma do wydania do 2029 r. łącznie 103 mld zł.

Przedstawiciel innego banku wskazuje na problemy w tle: zmianę zarządu NFOŚiGW, co tradycyjnie wstrzymuje realizację programów (w maju ustąpił prezes Piotr Woźny, dopiero w sierpniu został powołany prof. Maciej Chorowski, b. szef NCBiR) i konflikt interesów. PCP zapewniał bowiem zajęcie wojewódzkim funduszom, po tym, gdy urzędy marszałkowskie odebrały im obsługę dotacji z Regionalnych Programów Operacyjnych.

Poproszony o skomentowanie opóźnień NFOŚiGW po pięciu dniach poinformował nas, że ma na to dwa tygodnie. Ministerstwo Klimatu zaś nie udzieliło żadnej odpowiedzi.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA