fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

BZ WBK dostał zgodę na przejęcie części Deutsche Banku Polska

Fotorzepa, Marta Bogacz
KNF wydała zgodę na podział Deutsche Banku Polska poprzez wydzielenie jego części i włączenie jej w struktury Banku Zachodniego WBK. Fuzja operacyjna odbędzie się szybko - równolegle z prawną.

Zgoda Komisji Nadzoru Finansowego jest kluczowym elementem formalnych akceptacji dla transakcji, która ma być sfinalizowana w IV kwartale. BZ WBK za wydzieloną część Deutsche Banku Polska zapłaci 1,29 mld zł. - Dzięki połączeniu modeli biznesowych oraz kompetencji wzmocnimy istotne dla nas obszary biznesu, zbudujemy rynkowe przewagi, efektywnie wykorzystamy zewnętrzne kanały dystrybucji. Bank Zachodni WBK umocni w ten sposób swoją pozycję trzeciej największej instytucji finansowej w Polsce oraz osiągnie pozycję wiodącego banku w obsłudze private banking w Polsce – mówi Gerry Byrne, przewodniczący rady nadzorczej BZ WBK.

„Dwa" przejęcia jednocześnie

Planowana transakcja zostanie przeprowadzona jako tzw. sukcesja uniwersalna, co oznacza, że BZ WBK wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki wydzielonej części Deutsche Bank Polska z chwilą rejestracji podziału tego banku przez sąd rejestrowy. Włączenie operacyjne, czyli przeniesienie produktów klientów zaplanowane jest równocześnie z rejestracją zmian w KRS.

- Jako pierwsi na polskim rynku przeprowadzamy transakcję, w której włączenie prawne odbywa się równocześnie z operacyjnym. Wymaga to dużego zaangażowania obu zespołów, ale o takim podejściu zdecydowaliśmy z myślą o klientach, aby od razu mieli do dyspozycji docelowe rozwiązania i pełną obsługę. Chcemy, aby byli pozytywnie zaskoczeni naszą ofertą – dodaje Michał Gajewski, prezes BZ WBK. Bank przygotowując się do przejęcia rozpoczął program Wealth Management, który zakłada wypracowanie nowej strategii i modelu biznesowego dla segmentu private banking.

- Kluczowym aspektem dla obu instytucji jest takie przygotowanie procesu, aby przebiegał on sprawnie, szybko i miał jak najmniejszy wpływ na klientów – dodaje Leszek Niemycki, wiceprezes Deutsche Banku Polska. - Przez ostatnie lata tworzyliśmy dla naszych wymagających klientów indywidualnych i firmowych model doradczy, oparty o wzajemne relacje, a także rozwój oferty specjalistycznych produktów, m.in. w zakresie inwestycji i finansowania. Wierzymy, że po przejściu do Grupy Santander klienci będą mogli nadal korzystać z szerokiej oferty produktowej, dodatkowo zyskując wielokanałowy dostęp do swoich usług - zaznacza.

Co się zmieni dla klientów Deutsche Banku?

Bank informuje, że nie zmienią się numery rachunków, PINy do kart oraz oprocentowanie zawartych lokat i kredytów. Po migracji danych klienci będą mogli korzystać z systemów bankowości elektronicznej BZ WBK. Walutowe kredyty zabezpieczone hipotecznie pozostaną w Deutsche Banku Polska, bezpłatna spłata będzie możliwa z rachunków przeniesionych do BZWBK.

Zakończenie transakcji i przeniesienie produktów klientów do BZ WBK planowane jest na IV kwartał 2018 r. Z dwumiesięcznym wyprzedzeniem banki przygotują wszelkie niezbędne informacje dla klientów, w tym specjalną stronę internetową. Klienci otrzymają także dodatkowe informacje na infolinii DBP.

BZ WBK planuje również poszerzenie modelu obsługi o sprzedaż przez zewnętrzne kanały dystrybucji, w tym rozwiniętą sieć agentów. W ocenie banku model realizowany przez Deutsche Bank Polska jest efektywny i ma uzupełnić obecną sieć dystrybucji BZ WBK. Do oferty tego banku zostaną także włączone wybrane produkty Deutsche Bank Polska, np. kredyt dla profesjonalistów, konto dla klientów private banking. Zakończenie transakcji i przeniesienie produktów klientów do BZWBK planowane jest w IV kwartale tego roku. Wraz z włączeniem wydzielonej części DB Polska zmienione zostanie oznakowanie placówek.

BZ WBK jednak ma większy rebranding w planie, bo zmieni jeszcze latem nazwę na Santander Bank Polska. Zaraz po tym rozpocznie się zmiana logotypów, barw i wystroju oddziałów (ma ich 688, w tym 111 placówek partnerskich), ruszy też kampania reklamowa dotycząca nowej nazwy. Kosztów na razie nie zdradza. – Koszty zmiany marki i siedziby są oszacowane i zaplanowane w budżecie. Całościowe wydatki obejmują rebranding oddziałów i bankomatów, koszty działań marketingowych, komunikacji regulacyjnej z klientami oraz koszty zmiany systemów IT. Zostaną rozłożone na lata 2018–2019 – informuje bank.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA