fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Idea Bank odwoła się od decyzji UOKiK

materiały prasowe
Bank po zapoznaniu się z wydanymi parę dni temu decyzjami Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że nie podziela argumentacji prezesa UOKiK.

W tej sytuacji Idea Bank zamierza skorzystać z prawa odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów od każdej z decyzji wydanych 10 lipca przez UOKiK.

Bank informował o nich w raporcie bieżącym w poniedziałek w nocy, na drugi dzień swoje stanowisko i argumenty przedstawił UOKiK. Chodzi o cztery decyzje urzędu stwierdzające, że bank nieodpowiednio informował lub wprowadzał w błąd klientów i dopuścił się missellingu produktów takich jak lokaty strukturyzowane, ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe czy niektóre certyfikaty inwestycyjne Profit oferowane przez Lartiq (d. Trigon). Niektóre postanowienia umowne miały też zawierać niedozwolone zapisy.

Idea Bank podał szacowane koszty kar, które być może – w razie uprawomocnienia się decyzji i przegranej w SOKiK – będzie musiał ponieść. Bank będzie musiał zapłacić łącznie 17,3 mln zł kar w zakresie nieodpowiednich informacji i missellingu w zakresie lokat strukturyzowanych i ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych. Natomiast rekompensaty wypłacane przez bank klientom, którzy kupili certyfikaty niektórych funduszy Profit (bank musi oddać wszystkim ich nabywcom 20 proc. ceny nominalnej) będzie kosztować go maksymalnie około 15 mln zł. „Wobec tego, poniesienie przez emitenta powyższych wydatków będzie miało wpływ na przyszłe wyniki finansowe, skutkując ich odpowiednim zmniejszeniem" – podał bank.

Około 32 mln zł kary to spory problem dla tego mającego problemy finansowe i kapitałowe banku. W ostatnich kwartałach walczył o kwartalny wynik na plusie, co teraz – biorąc pod uwagę cięcie stóp procentowych do niemal zera i oczekiwany w sektorze wzrost odpisów kredytowych – będzie szczególnie trudnym wyzwaniem. Kary mogą jeszcze podkopać i tak bardzo trudną pozycję kapitałową banku, który na koniec marca miał tylko 154 mln zł kapitału własnego. Idea od dawna nie spełnia wymogów kapitałowych. Wskaźnik TCR grupy na koniec marca wynosił 0,76 proc. był więc o 9,74 pkt. proc. poniżej wymaganego limitu. Wskaźnik Tier1 jest na poziomie 0,06 proc., czyli o 8,44 pkt. proc. poniżej wymogów. Tydzień temu akcjonariusze Idea Banku Idea zdecydowali o emisji od 10 do 75 mln akcji z zachowaniem prawa poboru, w celu odbudowy bazy kapitałowej (kapitał zakładowy dzieli się obecnie na 78,4 mln akcji).

Bank miał za to wysokie wskaźniki płynności: LCR wyniósł 137 proc. (wymóg to 100 proc.), wskaźnik kredytów do depozytów wyniósł 83 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA