fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

EBC zwiększa stymulację

Bloomberg
Europejski Bank Centralny powiększy swój program QE (warty dotychczas 750 mld euro) o 600 mld euro i przedłuży go do czerwca 2021 r. To więcej, niż oczekiwał rynek.

Decyzje podjęte w czwartek przez EBC zostały dobrze przyjęte przez inwestorów. Euro lekko umacniało się wobec dolara a rentowności obligacji państw Europy Południowej spadały. Rentowność włoskich dziesięciolatek zeszła poniżej 1,4 proc.

- EBC potwierdził, że banki centralne wciąż są w trybie "zrobimy wszystko, co potrzeba" -   twierdzi Mohamed El-Erian, doradca ekonomiczny firmy Allianz.

- Przedłużanie zakupów aktywów i ich powiększanie o 600 mld euro oznacza, że EBC będzie w stanie prowadzić QE w 2021 r. w tempie wynoszącym ponad 100 mld euro miesięcznie. To dużo więcej niż przed pandemią, gdy tempo to wynosiło 20 mld euro miesięcznie lub w 2015 r., gdy sięgało 80 mld euro miesięcznie - wskazuje Neil Williams, ekonomista z firmy Federated Hermes.

Prognozy analityków mówiły, że program ten zostanie zwiększony o 500 mld euro. Stopy procentowe EBC pozostały bez zmian. Główna nadal wynosi 0 proc. a depozytowa minus 0,5 proc. EBC deklaruje, że będzie prowadził swój program QE w sposób „elastyczny". Ma co najmniej do końca 2022 r. reinwestować na rynku przychody z zapadających obligacji zgromadzonych w swoim portfelu. Aktywa zgromadzone przez EBC nie będą zmniejszane, dopóki bank ten nie podniesie stóp procentowych - a na to jeszcze bardzo długo się nie zanosi.

Christine Lagarde, szefowa EBC, powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej, że strefa euro mierzy się z bezpecedensowym załamaniem gospodarczym i że powstał "szeroki konsensus" wokół słuszności decyzji o powiększeniu QE o 600 mld euro.

Przedstawiła też nowe prognozy EBC dla gospodarki strefy euro. PKB ma spaść w tym roku aż o 8,7 proc., by w przyszłym wzrosnąć o 5,2 proc. a w 2022 r. zwiększyć się o 3,3 proc. Inflacja ma wynieść w 2020 r. zaledwie 0,3 proc., w 2021 r. 0,8 proc. a w 2022 r. 1,3 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA