fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Ścięte rekomendacje dla banków

Fotorzepa/Grzegorz Psujek
Po piątkowym komunikacje Komitetu Stabilności Finansowej w sprawie banków frankowych analitycy DM BZ WBK zrewidowali w dół ich wyceny.
Analitycy DM BZ WBK obniżyli rekomendację dla PKO BP do "sprzedaj" z "trzymaj", a cenę docelową akcji banku zmniejszyli o 3 proc. do 26,4 zł (obecny kurs na GPW to 30,3 zł). W przypadku mBanku zmienili rekomendację na "sprzedaj" z "kupuj", a wycenę obniżyli o 12 proc. do 325,8 zł, to poziom wyraźnie niższy niż na giełdzie (349 zł). Ponadto, DM BZ WBK obniżył cenę docelową akcji Banku Millennium o 5 proc. do 4,75 zł (kurs na rynku sięga 5,57 zł). Wycena Getin Noble Banku poszła w dół o 11 proc. do 0,98 zł (po ostatnich zwyżkach kurs oscyluje wokół 1,59 zł). W obu przypadkach podtrzymano rekomendację "sprzedaj".
Działanie ekspertów DM BZ WBK to efekt piątkowej rekomendacji Komitetu Stabilności Finansowej w sprawie kredytów frankowych. Głównym zaleceniem jest wzrost wagi ryzyka dla hipotek walutowych do 150 proc. ze 100 proc. obecnie. Zdaniem analityków brokera decyzja KSF przywraca awersję do ryzyka wobec banków mających ekspozycję na hipoteki walutowe i wywiera presję na ich kursy. Według DM BZ WBK rosnące wymogi kapitałowe (od 10 proc. dla PKO BP po 19 proc. w Millennium) z powodu wyższych wag ryzyka oznaczają, że oddala się perspektywa wypłaty dywidendy z mBanku, Millennium i PKO BP. Wiadomo już, że w tym roku te banki nie podzielą się zyskiem, ale posucha dywidendowa może potrwać także w średnim terminie. Biorąc pod uwagę teoretycznie natychmiastowy wzrost wag ryzyka współczynniki za III kwartał Getin Noble Bank i Millennium byłyby poniżej wymaganych współczynników.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA